fot. Marcin Lubnau

[TYLKO U NAS] K. Szyszko: Europejski Zielony Ład to twarda walka o interesy

Mąż bardzo mocno przygotowywał się do tego roku, do roku 2020. Wiele razy podkreślał, że jest to bardzo ważny czas dla Polski. Drodzy Państwo, zielony ład i wszystkie te piękne hasła o ochronie środowiska nie ma nic wspólnego z ochroną klimatu. Przyjrzyjmy się uważniej wszystkim hasłom wychodzącym z Unii Europejskiej – ostrzegała Krystyna Szyszko ze Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. Jana Szyszko podczas konferencji „Europejski Zielony Ład a interes Polski” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.  

Krystyna Szyszko odczytała oświadczenie śp. prof. Jana Szyszko ws. roli pochłaniania CO2 przez polskie lasy.

„Zgodnie z prowadzonymi od ponad 30 lat badaniami naukowymi nad pochłanianiem dwutlenku węgla przez polskie lasy i wyróżnieniem tych badań certyfikatem Światowej Federacji Naukowców, Las dla Ludzkości w Tucznie, Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski informuje, że Polskie Lasy Państwowe mogą dodatkowo pochłaniać co najmniej 42 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Przy przebogatych zasobach polskiego węgla i coraz bardziej innowacyjnych polskich metodach jego przetwarzania, polski węgiel może być na długie lata gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski, a lasy gwarantem osiągniecia neutralności klimatycznej, czyli zgodnie z porozumieniem paryskim” – brzmi oświadczenie śp. prof. Jana Szyszko.

Żona zmarłego profesora pokrótce wytłumaczyła kwestie neutralności klimatycznej zgodnie z porozumieniem paryskim.

– Konkluzja tego porozumienia mówi o tym, że mamy dokonywać redukcji dwutlenku węgla, pomijam kwestie jego realnego wpływu na klimat, bo teorii są setki, ale żadna nie jest potwierdzona. To politycy tak bardzo lubią mówić o jego szkodliwości. W kwestii konkluzji porozumienia mowa w nich o jak najszybszym, jak najtańszym i jak najbardziej efektywnym realizowaniu tegoż ładu. Założenia porozumienia paryskiego podkreślają, że każde państwo ma iść swoją drogą w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej. Nie ma tam słowa o zamykaniu kopalń i dekarbonizacji – zwróciła uwagę Krystyna Szyszko.

Przedstawicielka Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. Jana Szyszko podkreśliła, jakie interesy ma Unia Europejska w ochronie środowiska.

– Czy Unię Europejską obchodzi jeszcze sprawa z Doliny Rospudy? Szeroko nagłośniona sprawa, walka o ochronę drzew, roślin i ptaków. To były priorytety, o które wtedy były toczone bitwy. Czy dziś ktoś jeszcze o tym terenie pamięta? (…) Tam już nic nie ma. Unia Europejska o tym zapomniała. Tu nie chodzi już o klimat, ale o interesy – akcentowała.

Krystyna Szyszko odniosła się do sporów ws. energetyki w Polsce.

– Elektrownie wiatrowe. Elementy, z których składają się wiatraki nie podlegają recyklingowi. Zakopuje się je pod ziemię. Naukowcy mówią, że będą rozkładać się tysiące lat, a niektórzy mówią, że w ogóle nie ulegają rozpadowi. (…) Polska jest przebogatym krajem, nie pozwólmy, aby nam to odebrali – zaznaczyła Krystyna Szyszko.

Zachęcamy do śledzenia konferencji na żywo tutaj 

radiomaryja.pl

drukuj