[TYLKO U NAS] J. Szałata: Zmiany związane z lasami powinny być przemyślane; to decyzje brzemienne w skutki
Zależy nam na rozmowach i na tym, żeby zmiany dot. Lasów Państwowych to była przemyślana, odpowiedzialna decyzja, bo jest to decyzja brzemienna w skutki – powiedział na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” Jarosław Szałata, przewodniczący Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej.
Ministerstwo Rolnictwa przejmie kwestię Lasów Państwowych. W tym kontekście Jarosław Szałata powiedział, że „możemy być zdumieni takim obrotem sprawy, bo nic nie zapowiadało aż tak ważnej zmiany”.
– Ze zdumieniem i zaniepokojeniem spoglądamy na ten temat, bo lasy, łowiectwo i środowisko to wzajemnie przenikające się obszary. Nie sposób je rozdzielić. (…) Ustawa o lasach z września 1991 r. w pierwszym artykule określa zasady zachowania, ochrony i powiększania zasobów leśnych oraz zasady gospodarki leśnej powiązanej z innymi elementami środowiska i gospodarką narodową. To najważniejszy akt prawny, który tymi pomysłami zostaje zburzony. Ogromny niepokój wynika z tego, że nikt o tych sprawach z leśnikami nie rozmawiał – zaznaczył gość Radia Maryja.
– Lasy Państwowe mają blisko 100 lat doświadczeń, a Związek Leśników Polskich w RP, określany jako partner społeczny, nie jest proszony do dyskusji nt. tak ważnych zmian. Naprawdę można tego nie rozumieć – dodał.
Przewodniczący Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej zauważył, że „nie jest to nowa sprawa”.
– Śp. prof. Jan Szyszko wielokrotnie w swoich wypowiedziach poruszał temat zmian w Ministerstwie Środowiska czy zarządzania polską przyrodą. Temat autonomicznego Ministerstwa Środowiska, które zarządza wszystkimi sprawami związanymi ze środowiskiem, leśnictwem, łowiectwem pojawiał się wcześniej. W 2017 r. negatywnie oceniał go już prof. Jan Szyszko. (…) Liczyliśmy, że kwestia ta została już porzucona – powiedział Jarosław Szałata.
Nic nie wskazywało na to, że pojawi pomysł zmiany tak radykalnej. Chce się oddzielić lasy od środowiska naturalnego, przyrody. Art. 7 Ustawy o lasach określa, w jaki sposób prowadzimy gospodarkę leśną, którą określamy jako trwale zrównoważoną – kontynuował.
– To rzecz niesłychanie ważna, bo trwale zrównoważona gospodarka polega na tym, że to leśnicy i ludzie z nami współpracujący (…) wspólnie dbają, żeby lasy były trwałe i by gospodarka wypełniała wszystkie cele. W tym artykule wymienia się wszystkie cele. Na piątym miejscu jest produkcja. Natomiast wcześniejsze cztery cele to jest zachowanie lasów i ich korzystnego wpływu na klimat, ochrona lasów i rodzimej przyrody, ochrona gleb i terenów narażonych na zanieczyszczenie, ochrona wód. Na końcu jest produkcja leśna. Zależy nam na rozmowach i na tym, żeby to była przemyślana, odpowiedzialna decyzja, bo jest to decyzja brzemienna w skutki – podkreślił gość „Aktualności dnia”.
Cała rozmowa z Jarosławem Szałatą dostępna jest [tutaj].
radiomaryja.pl