fot. PAP/Marcin Obara

[TYLKO U NAS] J. Sasin: Polskie firmy mają dzisiaj potencjał do tego, żeby się rozwijać i wychodzić na europejskie rynki

Mamy dzisiaj potencjał polskich firm do tego, żeby się rozwijać i wychodzić na rynki europejskie. Jeśli pomyślimy, że możliwe by było wspólne działanie firm w rejonie Europy środkowo-wschodniej, to pewnie ta ekspansywność mogłaby być jeszcze większa i mogłoby się to dziać szybciej. Mówimy tu o różnych konsorcjach, porozumieniach, wspólnych inwestycjach. Właśnie Rada Biznesu ma stwarzać płaszczyznę do tego typu działań – podkreślił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, podczas piątkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W szwajcarskim Davos zakończyło się 50. Światowe Forum Ekonomiczne. Jacek Sasin, który wziął udział w tym wydarzeniu, ocenił, że Polska nie tylko uczestniczyła w spotkaniu, ale była tam bardzo widoczna.

– Była widoczna nie tylko jako członek Unii Europejskiej, ale również jako lider regionu Europy środkowo-wschodniej, jako główny promotor idei Trójmorza. Idei, która wzięła swój początek z myśli śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która ma skupiać kraje pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym a Adriatykiem (…) nie tylko na płaszczyźnie politycznej, ale również gospodarczej – tak promowaliśmy to w Davos. Dom Polski, który otworzyliśmy z inicjatywy spółek, takich jak Grupa PZU, PKO S.A., był domem z nazwy polskim, ale tak naprawdę bardzo mocno wspierał, prezentował i był miejscem spotkań ludzi biznesu i polityków z naszej części Europy – mówił wicepremier.  

Widomym znakiem współpracy gospodarczej krajów Europy środkowo-wschodniej, która ma cementować i wzmacniać więzi między tymi państwami, było powołanie Rady Biznesu podczas trwania Forum. Rady, która skupia szefów, prezesów, managerów największych spółek państwowych działających w państwach naszej części kontynentu.

– Ma dawać narzędzia do tego, żebyśmy w wielu przypadkach występowali wspólnie tam, gdzie będzie to leżało w interesie dużych firm z naszej części Europy (…). Z tego mają wynikać wspólne przedsięwzięcia, wspólne plany ekspansji poza Europę środkową. Europa środkowa przez wiele dziesięcioleci znajdowała się gdzieś na peryferiach politycznych i gospodarczych Europy – wszystkie kraje, o których mówimy dzisiaj „Trójmorze”, to kraje, które były zniewolone przez komunistów po II wojnie światowej. To zahamowało rozwój, zahamowało możliwość tworzenia podmiotów gospodarczych o wymiarze międzynarodowym, dużych koncernów, które działałyby nie tylko w skali Europy, ale globalnie. Dzisiaj jest czas, kiedy takie koncerny chcemy tworzyć – wskazał minister aktywów państwowych.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, iż w Polsce od czterech lat widać bardzo szybki wzrost firm, które dają nam potencjał rozwojowy. Dobrym przykładem jest Orlen.

– Wyszedł już poza granice Polski. Dzisiaj działa na Litwie, w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, planuje dalszą ekspansję w naszym rejonie Europy. Mamy także przykład z dzisiaj Polskich Linii Lotniczych LOT, które właśnie podpisały umowę o przejęciu niemieckiej linii lotniczej Condor [czytaj więcej].  Dużej linii, która powoduje, że potencjał LOT-u tą jedną decyzją wzrasta dwukrotnie. To pokazuje, że mamy dzisiaj potencjał polskich firm do tego, żeby się rozwijać i wychodzić na rynki europejskie. Jeśli pomyślimy, że możliwe by było wspólne działanie firm, w tym również z naszego regionu, to pewnie ta ekspansywność mogłaby być jeszcze większa i mogłoby się to dziać szybciej. Mówimy tu o różnych konsorcjach, porozumieniach, wspólnych inwestycjach. Właśnie Rada Biznesu ma stwarzać płaszczyznę do tego typu działań – podkreślił polityk.

Wicepremier akcentował, że Polska jest liderem Europy środkowo-wschodniej poprzez skalę wzrostu gospodarczego. Tego nikt nie kwestionuje – dodał.

Cała rozmowa z wicepremierem Jackiem Sasinem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj