[TYLKO U NAS] J. Krajewski: Pracownicze Plany Kapitałowe to konsensus związków zawodowych, pracodawców i rządu

„Doszło do konsensusu, jeśli chodzi o spojrzenie na Pracownicze Plany Kapitałowe ze strony związków zawodowych, organizacji pracodawców i ze strony rządu premiera Mateusza Morawieckiego. To pokazuje, jak bardzo przyszłościowe jest to wyzwanie” – powiedział na antenie Radia Maryja w piątkowej audycji „Aktualności dnia” poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Krajewski.

Sejm uchwalił ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która zakłada utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania. Jak zaznaczył Jarosław Krajewski, „to jest pierwszy tak powszechny system długoterminowego oszczędzania, ponieważ dotychczasowe rozwiązania, tj. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego oraz indywidualne konta emerytalne dot. jedynie kilku procent pracowników”.

– Chcemy, żeby to był program, który naprawdę pozwoli uzyskać realne dodatkowe oszczędności, i który wzmocni poczucie bezpieczeństwa finansowego Polaków. Zakładamy, że musimy tak naprawdę zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądał system emerytalny również za 30, 40 lat. (…) Mamy dzisiaj prognozy Głównego Urzędu Statystycznego, które pokazują, że będziemy świadkami starzejącego się społeczeństwa. Co to oznacza? Każdy z nas, osób, które są aktywne zawodowo, w momencie uzyskania uprawnienia do otrzymania emerytury, będzie mógł z jednej strony polegać na tych środkach z Zakładu Ubezpieczenia Społecznego, ale z drugiej strony będzie również mógł otrzymać zgromadzone środki przez wiele lat swojej pracy. Musimy tutaj powiedzieć, że ten system opiera się na tym, że pracownik przeznacza od dwóch do czterech proc. ze swojego wynagrodzenia i te środki są środkami prywatnymi i środkami dziedziczonymi. To jest bardzo ważne, ponieważ to nie jest tak, że ktoś będzie mógł po te środki sięgnąć – podkreślił polityk.

Do dołączenia do Pracowniczych Planów Kapitałowych od 1 lipca 2019 r. zobowiązane będą podmioty, które zatrudniają ponad 250 osób, według stanu na 31 grudnia 2018 roku. Jeżeli na koniec roku ktoś zatrudniał 280 osób, to wtedy ten podmiot będzie zobowiązany do przygotowania wejścia do Pracowniczych Planów Kapitałowych pracowników – mówił Jarosław Krajewski.

– Jeżeli pracownik będzie chciał zrezygnować, będzie mógł to zrobić i na tym polega również kwestia dobrowolnego udziału w tym programie. (…) Jest tak, że będą zbierane oświadczenia, jeżeli pracownik będzie chciał przedstawić decyzję o tym, że nie chce partycypować w tych długoterminowych oszczędnościach. W takim przypadku będzie przedstawiał takie oświadczenie pracodawcy. (…) Doszło do konsensusu, jeśli chodzi o spojrzenie na Pracownicze Plany Kapitałowe ze strony związków zawodowych, organizacji pracodawców i ze strony rządu premiera Mateusza Morawieckiego. To pokazuje, jak bardzo przyszłościowe jest to wyzwanie – zaznaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Cała rozmowa z posłem Jarosławem Krajewskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl