fot. sxc.hu

[TYLKO U NAS] J. Grzesik: Największym zagrożeniem dla górnictwa jest dziś unijna polityka klimatyczna

Niestety unijna polityka klimatyczna, z którą mamy do czynienia od wielu lat, coraz bardziej zaostrza swoje rygory i przepisy – jak to ładnie mówią unijni politycy, że „mają coraz ambitniejsze cele” – a tak naprawdę chodzi o coraz większe zaciskanie pasa, jeśli idzie o emisję dwutlenku węgla. Górnictwo jest tylko małym wycinkiem. Unijna polityka klimatyczna dotknie całą polską gospodarkę – powiedział Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Jarosław Grzesik wskazał, że obecny czas jest trudny dla polskiego górnictwa.

– Czas dla naszej branży jest nieszczególny w tej chwili. Mieliśmy za sobą w miarę dobre lata. Nie ukrywam, że również dzięki temu, że przed czterema laty zmieniła się sytuacja polityczna w naszym kraju, to też zmieniło się podejście go naszej branży. Troszkę wówczas odżyliśmy, nasze kopalnie też trochę odżyły i inaczej to wyglądało niż poprzednio, ponieważ ruszyły inwestycje, ale i los nam trochę sprzyjał. Cena węgla utrzymywała się na w miarę stabilnym i wysokim poziomie. Teraz natomiast mamy problem z dekoniunkturą, gdyż od dłuższego czasu cena węgla na rynkach spada – wskazał gość Radia Maryja.

Częściową przyczyną obecnego zastoju w górnictwie jest niedawna „propaganda sukcesu”, która wpłynęła na nastroje wewnętrzne górników.

– Dzisiaj mamy taki zastój, że jednak zwały węgla urosły i na kopalniach, i w energetyce, elektrowniach. Sytuacja nie jest najlepsza, a poza tym na wielu podmiotach ciążą zobowiązania, które będzie trzeba spłacać, a apetyty górników rosną, bo każdy chciałby zarabiać jak najwięcej, żeby co roku jego pensja była wyższa. Mieliśmy w ostatnich latach do czynienia z taką lekką propagandą sukcesu i ona też rozbudziła apetyt górników na płace, bo skoro się mówi o tym, że spółki węglowe przynoszą zyski, a kopalnie są w większości rentowne, to górnicy chcieliby, żeby zarządzający branżą podzielili się tymi zyskami również z nimi, stąd mamy dzisiaj do czynienia z początkiem kryzysu – podkreślił Jarosław Grzesik.

Zdaniem Jarosława Grzesika największym zagrożeniem jest dzisiaj unijna polityka klimatyczna.

– Na dzień dzisiejszy największym zagrożeniem jest polityka unijna z tym, że to nie odnosi się tylko i wyłącznie do górnictwa. Niestety unijna polityka klimatyczna, z którą mamy do czynienia od wielu lat, coraz bardziej zaostrza swoje rygory i przepisy – jak to ładnie mówią unijni politycy, że „mają coraz ambitniejsze cele” – a tak naprawdę chodzi o coraz większe zaciskanie pasa, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla. Górnictwo jest tylko małym wycinkiem. Unijna polityka klimatyczna dotknie całą polską gospodarkę – mówił gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Jarosława Grzesika mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj