twitter.com/MKiS_GOV_PL

[TYLKO U NAS] E. Siarka podczas konferencji w WSKSiM: Jeśli chcielibyśmy korzystać z systemów fotowoltaicznych, to i tak nie gwarantują nam one stabilności systemu energetycznego

W Polsce – o ile chcielibyśmy korzystać z systemów fotowoltaicznych – zapomina się często o tym, że ich sprawność wynosi tylko 11 procent. Nawet gdybyśmy chcieli całe powierzchnie zabudować panelami słonecznymi, to nie gwarantują nam one stabilności systemu energetycznego, ponieważ warunki przyrodnicze, klimatyczne są takie, jakie na tej szerokości geograficznej występują – mówił Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, podczas piątkowej konferencji „Europejski Zielony Ład – szanse i zagrożenia” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

„Europejski Zielony Ład – szanse i zagrożenia” to tytuł konferencji naukowej, która odbyła się w piątek Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wśród prelegentów znaleźli się kluczowi dla polskiego i europejskiego rolnictwa politycy, a także leśnicy oraz eksperci. Konferencja rozpoczęła się uroczystą Mszą św. sprawowaną w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. [czytaj więcej] 

Głos zabrał m.in. Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska. Polityk mówił na temat unijnego programu „Fit for 55”, który zakłada drastyczną redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku.

Wiceminister Edward Siarka zaznaczył, że rozwiązania zawarte w tym planie są niekorzystne dla Polski, ponieważ nasz kraj nie ma warunków, by oprzeć swoje bezpieczeństwo energetyczne wyłącznie na odnawialnych źródłach energii.

– W Polsce – o ile chcielibyśmy korzystać z systemów fotowoltaicznych – zapomina się często o tym, że ich sprawność wynosi tylko 11 procent. Nawet gdybyśmy chcieli całe powierzchnie zabudować panelami słonecznymi, to nie gwarantują nam one stabilności systemu energetycznego, ponieważ warunki przyrodnicze, klimatyczne są takie, jakie na tej szerokości geograficznej występują – zwrócił uwagę Edward Siarka. 

– Do tego dochodzi pomysł budowy wiatraków, ale wiatraki mają sprawność 45 proc. Mamy również dni, kiedy jest bezwietrznie, więc one nam nie naprodukują prądu. Powstał więc pomysł budowy fermy morskiej, tylko że spółka, która chce ją wybudować, mówi: jeżeli ta ferma nie wybuduje tyle prądu, ile byśmy chcieli, to państwo musi dopłacić – dodał gość konferencji „Europejski Zielony Ład – szanse i zagrożenia”.

Konferencja naukowa w WSKSiM odbyła się pod patronatem medialnym Radia Maryja i Telewizji Trwam.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl