fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk: Chcemy dla Polaków europejskich płac, a nie europejskich cen

Chcemy dla Polaków europejskich płac, a nie europejskich cen. Nie ulega wątpliwości, że po przyjęciu waluty euro takie europejskie ceny powoli by do nas przychodziły – powiedział w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja europoseł Prawa i Sprawiedliwości dr Zbigniew Kuźmiuk.

W ostatnich dniach w Polsce ponownie rozgorzała dyskusja nt. przyjęcia przez nasz kraj waluty euro. Temat ten zdominował sobotnią konwencję Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się w Lublinie [więcej].

Polsce nie opłaca się przyjmować euro z powodów czysto ekonomicznych – wskazał dr Zbigniew Kuźmiuk.

– Chcemy dla Polaków europejskich płac, a nie europejskich cen. Nie ulega wątpliwości, że po przyjęciu waluty euro takie europejskie ceny powoli by do nas przychodziły. Zresztą potwierdzają tę myśl choćby Słowacy czy Litwini, którzy po wprowadzeniu euro w zasadzie do tej pory masowo przyjeżdżają do sklepów w Polsce w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim czy podkarpackim i kupują już nie tylko żywność, ale także dobra trwałego użytku, gospodarstwa domowego, a nawet materiały budowlane. Nie ulega wątpliwości, że po wprowadzeniu euro te ceny są coraz bardziej europejskie – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Bazując na polskiej złotówce nasz kraj rozwija się szybciej niż kraje, w których walutą jest euro – podkreślił europoseł PiS

– To wyraźnie widać. W 2018 roku ten wzrost w Polsce wynosił 5,1 proc. PKB, a strefa euro średnio rozwijała się w tempie 1,8 proc. PKB, co oznacza trzykrotnie szybszy wzrost w Polsce. Poza tym strefa euro ma ogromne kłopoty – to widać nie tylko po Grecji, ale także chociażby po gospodarce włoskiej, hiszpańskiej czy portugalskiej – zauważył polityk.

Inne zdanie w tej kwestii mają politycy Koalicji Europejskiej, którzy chcą, aby Polska zastąpiła złotówkę walutą euro.

– Mówią o tym zarówno przywódcy Platformy, jak również przywódcy Nowoczesnej. To wyraźnie słychać. Niestety, Grzegorz Schetyna na konwencji Europejskiej Partii Ludowej w Helsinkach wręcz to przyrzekł swoim kolegom z EPL. Powiedział, że po odsunięciu Prawa i Sprawiedliwości od władzy zdecydują się na wprowadzenie tej waluty – zwrócił uwagę dr Zbigniew Kuźmiuk.

Gość „Aktualności dnia” odniósł się również kwestii unijnego budżetu przeznaczonego na rolnictwo. M.in. na ten temat w Brukseli rozmawiał premier Mateusz Morawiecki.

– Ten budżet dopiero negocjujemy. Sądzę, że te negocjacje potrwają w tym roku, a być może nawet dłużej, do wiosny przyszłego roku. Teraz jest dobry czas, żeby na ten temat rozmawiać z komisarzami. Oczywiście, ta sytuacja budżetu jest trudna, bo odchodzi Wielka Brytania, a więc pieniędzy będzie mniej. Dlatego te dwie wielkie polityki najprawdopodobniej stracą, jeżeli najbogatsze kraje nie zdecydują się tych pieniędzy wyrównać. Dobrze, że premier rozmawia z poszczególnymi komisarzami. Miejmy nadzieję, że te rozmowy będą skuteczne – mówił europoseł PiS.

Całość rozmowy z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj