fot. pl.wikipedia.org

[TYLKO U NAS] Dr T. Madras: Politycy Koalicji Obywatelskiej próbują budować w Białymstoku przekaz na starych komunistycznych tezach propagandy

Politycy Koalicji Obywatelskiej na starych komunistycznych tezach propagandy próbują budować w Białymstoku przekaz, że tutejsza ludność w jakiś sposób była znienawidzona czy zwalczana przez mjra Zygmunta Szędzielarza „Łupaszkę” kilkadziesiąt lat temu. W oddziałach majora o wolną Polskę ramię w ramię walczyli zarówno katolicy, jak i prawosławni. Nie było mowy o jakimkolwiek konflikcie na tym tle, a teraz wmawia się ludziom nieprawdę – podkreślił dr Tomasz Madras, były radny Białegostoku, podczas poniedziałkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Czy w Białymstoku zniknie ulica mjra Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”? Plany usunięcia obecnej nazwy podjęli lokalni działacze Koalicji Obywatelskiej. Przeciwko zmianie protestuje Prawo i Sprawiedliwość, kibice oraz  ugrupowania narodowe i patriotyczne.

– Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, natomiast niestety pojawił się taki pomysł i niestety popierają go politycy związani z Platformą Obywatelską oraz dawną Nowoczesną. To poseł Truskolaski, syn obecnego prezydenta Białegostoku – Tadeusza Truskolaskiego – wystąpił ostatnio z pełnym zapałem, aby zlikwidować tę ulicę. Przytaczał przy tym nieuczciwe argumenty (…). Nie ma żadnych argumentów, których dałoby się bronić – powiedział były radny Białegostoku.

Dr Tomasz Madras wskazał, iż przyczyną pomysłu zlikwidowania ulicy polskiego bohatera najprawdopodobniej jest czas wyborczy i chęć przypodobania się części elektoratu.

– Politycy Koalicji Obywatelskiej wysyłają takie propozycje (…). Jest część skrajnie zideologizowanego elektoratu tamtej strony politycznej, która wszystko, co patriotyczne, związane z podziemiem niepodległościowym, uważa za swojego wroga. To chyba wynika z jakiejś nienawiści do Polski i Polaków (…). Tutaj mamy do czynienia z utrwalaniem komunistycznej propagandy i wmawianiem dużej części ludzi, którzy nie z własnej winy są nieświadomi, nie wiedzą, jaka była prawda. Utrwalanie kłamliwych zarzutów. Przeciwnicy upamiętniania mjra Szędzielarza „Łupaszki” odwołują się do społeczności prawosławnej, która jest dość liczna w Białymstoku, na Podlasiu. Próbują na starych komunistycznych tezach propagandy budować przekaz, że tutejsza ludność w jakiś sposób była znienawidzona czy zwalczana przez mjra „Łupaszkę” kilkadziesiąt lat temu. W oddziałach mjra Szędzielarza ramię w ramię o wolną Polskę walczyli zarówno katolicy, jak i prawosławni. Nie było mowy o jakimkolwiek konflikcie na tym tle, a teraz wmawia się ludziom nieprawdę – tłumaczył gość Radia Maryja.

Zwrócił uwagę, iż jest bardzo dużo reakcji organizacji pozarządowych, które stają w obronie Żołnierza Niezłomnego.

– Oprócz głosów oburzenia na wymysły Koalicji Obywatelskiej, niedawno odbyła się konferencja naukowa, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele IPN, którzy mówili, jaka jest prawda o majorze „Łupaszcze”. Zaproszeni do wzięcia udziału w debacie byli też jego krytycy, którzy chcieli likwidować nazwę ulicy. Niestety nie pojawili się. Nie ma woli dyskusji na argumenty – zaznaczył były radny Białegostoku.

Cała rozmowa z dr. Tomaszem Madrasem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj