fot. PAP/EPA

W pobliżu śmigłowca greckiego premiera przeleciały tureckie myśliwce

Aleksis Cipras, premier Grecji powiedział w poniedziałek, że tureckie myśliwce przeleciały blisko śmigłowca, którym udawał się na grecką wyspę Agatonisi położoną w pobliżu wybrzeża Turcji na obchody rocznicy powstania z 1821 r. przeciwko imperium osmańskiemu.

,,Śmigłowiec, na pokładzie którego byłem, zmusili do manewrowania na małej wysokości, dopóki greckie myśliwce nie przechwyciły tych sił (samolotów tureckich) naruszających naszą przestrzeń powietrzną” – podkreślił Aleksis Cipras przemawiając na Agatonisi.

,,Takie akcje są bez znaczenia, oni (piloci tureckich myśliwców) na próżno spalają paliwo. Zawsze tutaj będziemy, by bronić naszej integralności terytorialnej” – powiedział szef greckiego rządu.

Przedstawiciel greckich sił zbrojnych powiedział agencji Reutera, że greckie myśliwce F-16 przechwyciły maszyny tureckie w odległości kilku kilometrów od śmigłowca Aleksisa Ciprasa.

Strona turecka nie wypowiedziała się na razie na temat tego incydentu.

Reuters zwrócił uwagę, że w relacjach Turcji z Grecją – choć kraje te są sojusznikami w NATO – od dawna jest wiele punktów spornych, takich jak kwestia podzielonego Cypru, delimitacja przestrzeni powietrznej czy prawa przelotu nad terytorium drugiej strony. Relacje pogorszyły się jeszcze, gdy Grecja zablokowała ekstradycję ośmiu żołnierzy tureckich oskarżanych przez Ankarę o udział w nieudanej próbie zamachu stanu z 2016 r.

PAP/RIRM

drukuj