fot. radio.lublin.pl

[TYLKO U NAS] Dr L. Popek: Minęło 78 lat od ludobójstwa na Wołyniu, a my w dalszym ciągu nie możemy godnie pochować naszych rodaków

Nasi rodacy leżą bez katolickiego pochówku na łąkach, polach, w lasach i na bagnach. W dalszym ciągu na ich szczątkach uprawiane jest zboże i wypasa się bydło. To jest urągające – podkreślił dr Leon Popek, zastępca dyrektora Biura Upamiętniana Walki Męczeństwa IPN, podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

78 lat temu w blisko 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. W niedzielę 11 lipca 1943 roku, z rąk ukraińskich bandytów ginęły niewinne rodziny. Pomimo upływu czasu bliscy pomordowanych nie doczekali się godnego pochówku dla swoich krewnych.

– Już od ponad 30 lat rodziny ofiar wołają o godne upamiętnienie, ekshumacje i krzyż na mogile. Przykre jest to, że działania upamiętniające zamordowanych Polaków są blokowane przez stronę ukraińską – wskazał dr Leon Popek.

Rozmówca Radia Maryja podkreślił, że bliscy zamordowanych na Wołyniu cały czas mają nadzieję na godne upamiętnienie tysiąca naszych rodaków.

– Przypomnę, że tych dołów śmierci są tysiące. Na Wołyniu zginęło ok. 60 tys. osób w 2 tys. miejscowości (…). To miejsca, gdzie nasi rodacy leżą bez katolickiego pochówku na łąkach, polach, w lasach i na bagnach. W dalszym ciągu na ich szczątkach uprawiane jest zboże i wypasa się bydło. To jest urągające. Minęło 78 lat po tym ludobójstwie, a my w dalszym ciągu nie możemy godnie pochować naszych rodaków – poinformował zastępca dyrektora Biura Upamiętniana Walki Męczeństwa IPN.

Szczególnie makabryczne wydarzenia miały miejsce 11 lipca 1943 roku, kiedy ukraińscy nacjonaliści podpalili wsie oraz w bestialski sposób wymordowali niewinnych Polaków.

– 11 lipca 1943 roku nastąpiło apogeum mordów. W trzech powiatach doszło do makabrycznych zbrodni, gdzie zginęło ok. 7-10 tys. Polaków. Nasi rodacy ginęli w kościołach. Wśród zamordowanych znaleźli się również duchowni, m.in. ks. Bolesław Szawłowski, ks. Jan Kotwicki i ks. Józef Aleksandrowicz – wymienił gość audycji „Aktualności dnia”.

Wielu z zamordowanych duchownych do tej pory nie zostało upamiętnionych. Skalę bestialstwa pokazują również sposoby mordu Polaków na Wołyniu.

– Stosowane metody były niezwykle okrutne. Osoby, które przeżyły, nie mogą zrozumieć skąd tyle nienawiści wobec kobiet w ciąży, dzieci i starców. Z racji na okrucieństwo nie chcę nawet przytaczać tych metod i przywoływać tak okrutnych scen. Jest to zupełnie niezrozumiałe, w jaki sposób postępowali ukraińscy mordercy wobec polskich ofiar – powiedział dr Leon Popek.

Rozmówca Radia Maryja poinformował, że wciąż żyją Polacy, którzy boją się jeździć na Wołyń w związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce w 1943 roku. Wielu z nich cały czas zmaga się z traumą, której doświadczyli, widząc te okrutne morderstwa.

– Jest to bardzo przykre, że w dalszym ciągu jesteśmy upokarzani, chociaż Ukraina jest naszym sąsiadem i przyjacielem. Pomagamy jej  gospodarczo i politycznie na forum międzynarodowym, a jednak widzimy brak zrozumienia dla nas i dla naszego cierpienia – podkreślił zastępca dyrektora Biura Upamiętniana Walki Męczeństwa IPN.

Gość poniedziałkowych „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że pomimo tych okrutnych wydarzeń na Wołyniu, znaleźli się dobrzy Ukraińcy, którzy ryzykując swoim życiem, pomagali Polakom.

– Podobnie jest dzisiaj, kiedy spotykam uczciwych i szlachetnych Ukraińców mówiących, że to dłużej tak być nie może. To nie jest tak, że całe ukraińskie społeczeństwo chce zatuszować prawdę historyczną o Wołyniu (…). Nie wszystko jeszcze stracone – powiedział dr Leon Popek.

5 września 2020 roku w Parku Pamięci Narodowej w Toruniu Polacy upamiętnili uczciwych i sprawiedliwych Ukraińców, którzy wbrew szerzonej nienawiści zachowali się we właściwy sposób.

– Cieszę się, że Radio Maryja włączyło się w tę piękną akcję, do której nawoływałem już od ponad 10 lat. Sam pochodzę z rodziny, która zawdzięcza ocalenie sprawiedliwemu Ukraińcowi. Moja babcia Franciszka Popek została ocalona przez pochodzącego z Ukrainy Ivana Potockiego – poinformował gość audycji.

Rozmowa z dr. Leonem Popkiem dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl