fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Zagrożenie dla UE wynika z pozatraktatowych działań państw, które uzurpują sobie przewodnictwo w Unii i stosują metody, zasady przekraczające zapisy traktatowe

Opozycja nie rozumie albo nie chce zrozumieć, że zagrożenie dla UE wynika z pozatraktatowych działań państw, które uzurpują sobie przewodnictwo w Unii i stosują metody, zasady przekraczające zapisy traktatowe (…). Weto jest prawem przynależnym krajom członkowskim Unii Europejskiej. Polska z tego korzysta. Działania Polski i Węgier, które są zapowiedziane, służą zachowaniu idei UE – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, historyk, politolog, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dr Krzysztof Kawęcki odniósł się do zaplanowanej na dzisiejszy wieczór rady koalicji Zjednoczonej Prawicy w kontekście planów legislacyjnych rządu.

– Wśród omawianych tematów w zakresie planów legislacyjnych powinna pojawić się kwestia opublikowania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ochrony życia. Orzeczenie, zgodnie z prawem, powinno już być opublikowane, bo miało zostać opublikowane niezwłocznie. Dotychczas nie zostało to spełnione, a zatem wydaje mi się, że jest to zaszła sprawa, która powinna zostać uregulowana podczas dzisiejszych rozmów. Takie jest oczekiwanie znaczącej większości Polaków, elektoratu, który głosował na Prawo i Sprawiedliwość. Takie były postulaty różnych środowisk, które je kierowały do rządu i mam nadzieję, że owa kwestia będzie przedmiotem rozmów – mówił gość Radia Maryja.

Tymczasem opozycja realizuje scenariusz ulica-zagranica – ocenił historyk.

– Działania opozycji, włącznie z wystąpieniem marszałka Senatu, wpisują się w ów scenariusz. Myślę, że pan marszałek nie pierwszy raz nadużywa swoich kompetencji, bo ocena polityki zagranicznej nie jest kwestią przynależną Senatowi. Jak wiemy, Senat przegłosował określone stanowisko, które jest inne od Sejmu, ale to właśnie Sejm, minister spraw zagranicznych, prezydent, rząd są zobowiązani do prowadzenia polityki zagranicznej. To jest bardzo złe wystąpienie pana marszałka Grodzkiego, które jest skierowane do zachodniej opinii publicznej, rządów określonych państw, które mają federalną wizję Unii Europejskiej, a zatem Niemiec, Francji, Holandii. Trzeba powiedzieć, że opozycja nie rozumie albo nie chce zrozumieć, że zagrożenie dla UE wynika z pozatraktatowych działań państw, które uzurpują sobie przewodnictwo w Unii i stosują metody, zasady przekraczające zapisy traktatowe – powiedział politolog.

Gość „Aktualności dnia” zaakcentował, że skorzystanie z weta jest prawem przysługującym każdemu krajowi członkowskiemu Unii Europejskiej.

– Weto jest prawem przynależnym krajom członkowskim Unii Europejskiej. Polska z tego korzysta. Działania Polski i Węgier, które są zapowiedziane, służą zachowaniu idei UE, natomiast tamte działania są sprzeczne (…). Prezydencja niemiecka nie potrafiła przedstawić dotychczas skutecznego rozwiązania związanego z tzw. mechanizmem warunkowości. Myślę, że Niemcy wobec stanowczego stanowiska, zapowiedzi użycia weta przez Polskę i Węgry, będą usiłowały znaleźć jakieś rozwiązanie. Pytanie jest o to, czy do końca tego roku, kiedy trwa prezydencja niemiecka, ten spór zostanie rozwiązany – podsumował dr Krzysztof Kawęcki.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Krzysztofa Kawęckiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj