[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki o komisji ds. VAT: najmłodsza, ale i najtrudniejsza

Komisja ds. wyłudzeń VAT jest komisją „najmłodszą”, ale i chyba najtrudniejszą. Materia jej prac jest bardzo złożona – ocenił dr Krzysztof Kawęcki. Prezes Prawicy Rzeczpospolitej był gościem wtorkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Polityk przypomniał, że powołana na początku lipca bieżącego roku komisja ds. wyłudzeń VAT jest już trzecią – po komisji ds. Amber Gold oraz komisji ds. warszawskiej reprywatyzacji – sejmową komisją badającą afery.

To komisja rzeczywiście najmłodsza, natomiast, w moim przekonaniu, chyba najtrudniejsza. Prace komisji mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań, zaniechań członków rządu PO-PSL, w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych, czy też właśnie (ludzi – red.) z różnych instytucji finansowych – także podległych innym (osobom) funkcjonariuszy publicznych – wskazał gość audycji.

Jak zaznaczył nowa komisja „powinna wyjaśnić stopień odpowiedzialności rządu (PO-PSL), oszacować wielkość strat, które poniósł w wyniku tych właśnie zaniedbań budżet państwa”. Podkreślił, że materia ta „jest niezwykle trudna”.

Bardzo złożona. Dotyczy zależności pomiędzy organizacją gospodarki (…), różnych postępowań i funkcjonowania różnych organów państwa w tym zakresie. Jest to też wiedza bardzo specjalistyczna, szczegółowa. Tam jest wiele obszarów bardzo szczegółowych, które mogą być rozstrzygnięte przez ekspertów – akcentował prezes Prawicy Rzeczpospolitej.

Komisja – zwrócił uwagę – ma m.in. aspekt edukacyjny.

Myślę, że dzięki pracom komisji ds. Amber Gold i weryfikacyjnej, dotyczącej reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie (…) obywatele poznali mechanizmy, patologię, która miała miejsce w tych obszarach w okresie rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego – zaznaczył dr Kawęcki podkreślając, że integralnej oceny prac gremium będzie można dokonać dopiero, gdy dowiemy się, jak skuteczny okazał się w tym zakresie wymiar sprawiedliwości.

Pytany o to, czy komisja ds. wyłudzeń VAT może ustrzec się przed „odgrywaniem spektaklu politycznego” – co miało miejsce w przypadku pozostałych dwóch komisji – dr Krzysztof Kawęcki zwrócił uwagę, że będzie to zależało od przewodniczącego rzeczonej komisji i jej członków.

Przy ocenie tych dwóch wspomnianych komisji, które już pracują od dłuższego czasu, mamy tutaj do czynienia z dużym zróżnicowaniem jakości pracy posłów. Niektórzy są bardzo dobrze przygotowani, zadają bardzo celne pytania, natomiast są też posłowie, którzy są kompletnie nieprzygotowani, albo może po prostu brakuje woli zadawania odpowiednich pytań i woli wyjaśnienia sytuacji z ich strony – powiedział dr Krzysztof Kawęcki we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Nagranie całej rozmowy dostępne jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl