fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] Dr K. Chołaszczyński: Grozi nam kolejna Jałta. Polska swoimi działaniami próbuje nie dopuścić do kolejnego podziału świata

Lada moment grozi nam kolejna Jałta. Polska swoimi działaniami poprzez to, że próbuje wpływać na światowych decydentów, nie chce dopuścić do kolejnego podziału świata – powiedział dr Krystian Chołaszczyński, politolog, wykładowca akademicki, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Dodał, że Polska do tej pory wyszła „z wieloma inicjatywami, czego elementem ma być zaprowadzenie określonego ładu, ale nie ładu jako dyktat wielkich, tylko realne rozmowy między równymi członkami społeczności międzynarodowej”.

Trwa seria wizyt zagranicznych prezydenta Andrzeja Dudy. Jak wskazał dr Krystian Chołaszczyński, „aktywność Polski na arenie międzynarodowej nie jest niczym nowym”.

Jest oczywiście zintensyfikowana w związku z tym, co dzieje się w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, tuż za naszymi wschodnimi granicami. Co więcej, Polska nie od dziś podkreślała – i polscy liderzy z prezydentem Andrzejem Dudą na czele – że pewne kwestie „soft power”, tzw. miękkiej polityki są tym, czym możemy się szczycić, że to jest ten element, którym możemy ingerować w globalną politykę i wpływać na nią bardziej po to, aby tworzyć określony, międzynarodowy, doceniony i oczekiwany ład – dodał.

Prezydent, jak i minister spraw zagranicznych są ostatnio bardzo aktywni, co jest pokłosiem nieudolności zarówno USA, jak i UE w stosunku do  działań Rosji – zauważył politolog.

Polska aktywność, która też jest pokłosiem tego, że przyjęliśmy przewodnictwo OBWE z dniem 1 stycznia 2022 r., jest właśnie przykładem tego, że jesteśmy aktywni, że działamy w imieniu państw europejskich, chcących określonego ładu i spokoju na świecie, tego, żeby kolejnego konfliktu, kolejnej tragedii na tym naszym kontynencie nie było – wyjaśnił.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1489507363564494848?cxt=HHwWgIC5-cXD5aspAAAA

Prezydent Andrzej Duda udał się z wizytą do Chin.

Jedzie, żeby się spotkać z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej panem  Xi Jinpingiem, aby przekazać mu, jakie jest podejście Europy do konfliktu związanego z Ukrainą i ewentualnie powstrzymać to, co od pewnego czasu widzimy, czyli tworzenie nowej osi, nowej relacji na linii Moskwa – Pekin. W Pekinie będzie również prezydent Władimir Putin, który nie ukrywa, że chce dobrych relacji, chce ścisłego związku z Chińską Republiką Ludową, a to dla spokoju, ładu międzynarodowego byłoby najgorsze – zaznaczył wykładowca akademicki.

Jak zauważył dr Krystian Chołaszczyński, szeroko pojęty Zachód nie wie, jakie są ich plany wobec Europy środkowowschodniej i wschodniej. Dodał, że „ich działania są pewną dywagacją między dwoma modelami”.

Z jednej strony mamy model helsiński, preferowany przez Europę zachodnią i Stany Zjednoczone, który mówi, że Europa ma się składać  z suwerennych, równych, niepodległych, demokratycznych państw, ale z drugiej strony mamy model jałtański (…), który jest synonimem supermocarstw dzielących Europę na wschodnie i zachodnie strefy wpływów – wyjaśnił.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że najgorszą sytuacją jest – co widać w podejściu niemieckim – udawanie, że chce się modelu helsińskiego. Może to doprowadzić do kolejnej Jałty.

To jest właśnie zagrożenie dla europejskiego modelu bezpieczeństwa. Grozi nam lada moment kolejna Jałta i Polska swoimi działaniami poprzez to, że próbuje wpływać na światowych decydentów, nie chce dopuścić do kolejnego podziału świata – ocenił politolog.

Polska wyszła z wieloma inicjatywami, czego elementem ma być zaprowadzenie określonego ładu, ale nie ładu jako dyktat wielkich, tylko realne rozmowy między równymi członkami społeczności międzynarodowej – dodał.

Całą rozmowę z dr. Krystianem Chołaszczyńskim można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl