Nowoczesna diagnostyka w leczeniu nowotworów ginekologicznych

Kluczem do wyleczenia nowotworów ginekologicznych jest ich szybkie wykrycie. Niestety, w okresie pandemii coraz mniej kobiet wykonuje badania profilaktyczne. Leczenie nowotworów będzie skuteczniejsze z nowymi metodami diagnostycznymi. 

Polska znajduje się w ścisłej czołówce państw, w których z powodu nowotworów ginekologicznych umiera najwięcej kobiet. Wyleczenie raka zależy od szybkiej reakcji. Kluczowe jest zatem wykonywanie badań profilaktycznych. Lekarze zauważyli, że w okresie pandemii coraz więcej kobiet zgłasza się do nich już w zaawansowanym stadium nowotworu.

– Tak bardzo ważną rzeczą, w którą ja też się włączam, jest budowanie tzw. rejestrów. Rejestry są podstawą, żebyśmy wiedzieli, z jakim problemem mamy do czynienia, jaką skalę mamy i co możemy rzeczywiście w tym zakresie prognozować – wyjaśnił prof. dr hab. Mariusz Bidziński, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Ginekologii Onkologicznej.

Centralny rejestr badań przesiewowych jest konieczny, aby wiedzieć, ile kobiet takie badania wykonuje, bo duża część z nich robi je prywatnie. To pozwoli ocenić także skalę problemu, z jakim mamy do czynienia. Problem leży także w edukacji społeczeństwa.

– Wieloletnie zaniedbania edukacyjne, które pokazują, jak małą rolę przywiązuje dziś społeczeństwo do badań profilaktycznych – wskazał prof. dr hab. Mariusz Bidziński.

Istotną rolę w szybkim wykryciu choroby nowotworowej odgrywają lekarze POZ (podstawowej opieki zdrowotnej). W Polsce dostęp do opieki specjalistycznej jest nadal mocno ograniczony. Rak szyjki macicy to drugi pod względem częstości nowotwór złośliwy kobiet. Wiele zależy od badań profilaktycznych, czyli cytologii. Najczulszą metodą jest cytologia płynna, która jest w Polsce refundowana.

– Refundacja cały czas wygląda tak, że cytologia konwencjonalna jest wykonywana co trzy lata w wieku między 25 a 39 rokiem życia – poinformowała dr hab. Anita Chudecka-Głaz z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Przed rakiem szyjki macicy skutecznie chroni szczepionka. Inaczej wygląda profilaktyka w przypadku raka jajnika.

– Profilaktyczne obustronne usunięcie jajników i jajowodów u pacjentek z grupy wysokiego ryzyka to jest na dzień dzisiejszy standard i tego nikt obecnie nie będzie zmieniał. Natomiast czy możemy usunąć jajowody z opóźnionym usunięciem jajników, jest to interesująca opcja terapeutyczna, ale w tej chwili to tylko badania kliniczne – wskazała dr hab. Anita Chudecka-Głaz.

Rak endometrium wymaga samokontroli. Pacjentki z grupy wysokiego ryzyka powinny częściej badać się u ginekologa.

– Jeżeli pacjentka krwawi nam z dróg rodnych, a dodatkowo posiada czynniki ryzyka, na pewno trzeba jak najszybciej wdrożyć diagnostykę – oceniła lekarka.

Przyszłością dla leczenia nowotworów ginekologicznych są metody molekularne.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl