PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] Dr J. Szarek: Sowieci wiedzieli, że chcąc narzucić władzę komunistyczną w Polsce, muszą zniszczyć wszystkich tych, którzy w czasie II wojny światowej walczyli z Niemcami

Sowieci dobrze wiedzieli, że chcąc narzucić władzę komunistyczną w Polsce, muszą zniszczyć wszystkich tych, którzy w czasie II wojny światowej walczyli z Niemcami, tworzyli strukturę oporu zaznaczył w piątkowym wydaniu „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zbliża się wielkimi krokami. Choć centralne obchody zaplanowane są na niedzielę (1 marca) w Warszawie, to już teraz trwa wiele lokalnych uroczystości.

W piątek natomiast Instytut Pamięci Narodowej otworzył na warszawskiej Pradze Izbę Pamięci poświęconą ofiarom zbrodni komunistycznych [zobacz więcej].  W budynku przy ul. Strzeleckiej 8 w okresie stalinowskim więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

–  Strzelecka 8 jest tym miejscem, gdzie swoją kwaterę miało NKWD. Tam dowodził generał Armii Czerwonej Iwan Sierow, który doprowadził do aresztowania i wywiezienia do Moskwy 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Później to miejsce przejął Urząd Bezpieczeństwa. W piwnicach zachowały się setki napisów z imionami i nazwiskami osób tam przetrzymywanych. IPN zachował celę z tymi napisami – powiedział dr Jarosław Szarek.

Jednym z najbardziej wstrząsających napisów jest „śmierć naszym wybawieniem”. To obrazuje, przez co ci ludzie tam przechodzili i jak wyglądało instalowanie się władzy komunistycznej po 1944 roku. […] W tych malutkich celach przetrzymywano wówczas kilkanaście osób na podłodze z maleńkimi oknami, czy w nieogrzewanych pomieszczeniach. Dochodziły do nich krzyki, wycia tych, którzy byli przetrzymywani wyżej na piętrach kamienicy. Wiele osób w tym miejscu zakatowano – zaznaczył prezes IPN.

Jak zauważył gość Radia Maryja, koniec II wojny światowej odzwierciedlał dwie równoległe w Polsce rzeczywistości.

Z jednej strony chęć urządzenia się po wojnie, odbudowywania swoich domów, a jednocześnie bezwzględny terror dla przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego, żołnierzy Armii Krajowej czy Narodowych Sił Zbrojnych tych, którzy przez pięć lat walczyli z okupacją niemiecką. Każdego dnia ryzykowali życiem i po 1944 roku byli oni prześladowani, tym razem przez aparat bezpieczeństwa ZSRR. Sowieci wiedzieli bowiem, że chcąc narzucić władzę komunistyczną w Polsce, muszą zniszczyć wszystkich tych, którzy w czasie wojny walczyli z Niemcami, tworzyli strukturę oporu – dodał rozmówca.

Całą rozmowę z dr. Jarosławem Szarkiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj