fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr J. Szarek: Nowa Huta w zamierzeniach władz komunistycznych miała być miastem bez Boga. 27 kwietnia 1960 r. właśnie w tym miejscu ludzie stają w obronie krzyża

Nowa Huta w zamierzeniach władz komunistycznych miała być miastem bez Boga. Była miastem budowanym od podstaw. 27 kwietnia 1960 roku ten plan legł w gruzach. Właśnie w tym miejscu ludzie upominają się o krzyż, stają w obronie krzyża. Dochodzi do całodziennych wystąpień ludności Nowej Huty, starć z oddziałami milicji w obronie krzyża – akcentował dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, we wtorkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” w TV Trwam.

60 lat temu, 27 kwietnia 1960 roku, robotnicy Nowej Huty na polecenie władz komunistycznych próbowali usunąć krzyż z miejsca, w którym miał stanąć kościół, jednak władze cofnęły pozwolenie na jego budowę. Mieszkańcy stanęli w obronie krzyża.

– Nowa Huta w zamierzeniach władz komunistycznych miała być miastem bez Boga. Była miastem budowanym od podstaw. Potężny kombinat metalurgiczny, wokół niego osiedle miały być miejscem, gdzie będzie mieszkał nowy człowiek – człowiek podporządkowany, oddany ideologii komunistycznej. Wszystkie potrzeby człowieka, szczęście na ziemi miała mu zapewnić ideologia komunistyczna. Był to od początku zupełnie nowy świat, zupełnie inny niż ten kilka kilometrów dalej – w starym Krakowie, mieście tak ważnym dla dziejów Polski, mieście, w którym skupiały się wielowiekowe dzieje Polski i polska tożsamość – zaznaczył dr Jarosław Szarek.

W Nowej Hucie mieszkańcy mieli zacząć od zera – bez tożsamości, bez tradycji, bez Kościoła i bez Boga.

– 27 kwietnia 1960 roku ten plan legł w gruzach. Nowa Huta – tak obecna w komunistycznej propagandzie, w piosenkach, w ówczesnej kulturze, w dziejach socjalistycznych; nie było drugiego takiego miejsca, który był symbolem zmian, które przynosił system komunistyczny – właśnie w tym miejscu ludzie upominają się o krzyż, stają w obronie krzyża. Dochodzi do całodziennych wystąpień ludności Nowej Huty, starć z oddziałami milicji w obronie krzyża. To był wielki cios dla władz komunistycznych – podkreślił  prezes IPN.

Wiele osób zostało rannych w wyniku starć z oddziałami ZOMO, a sporą część aresztowano. Walki trwały do późnej nocy.

– Władza użyła broni palnej. Kilka osób z ranami postrzałowymi trafiło do szpitala. Władze pacyfikowały wiele godzin nowohucki protest. Co robi wrażenie we wspomnieniach, co szczególnie dotykało – to że władze użyły do rozpraszania ludzi psów – wspominał gość TV Trwam.

Budowa kościoła w Nowej Hucie rozpoczęła się dopiero w 1967 r. Dużą rolę odegrał wówczas ks. bp Karol Wojtyła.

– Po siedmiu latach zmagań władze ostatecznie wyraziły zgodę na budowę kościoła. Niespełna kilometr dalej rozpoczęła się budowa kościoła słynnej nowohuckiej Arki Pana p.w. Matki Bożej Królowej Polski; kościoła, który po siedemnastu latach, 15 maja 1977 roku, został poświęcony przez prymasa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, przed ks. kard. Karola Wojtyłę. Ten pierwszy kościół wrósł w krajobraz nowohucki. (…) Obrona krzyża jest niezwykle ważnym elementem tożsamości Nowej Huty. Karol Wojtyła jako metropolita krakowski zawsze był z mieszkańcami Nowej Huty – akcentował dr Jarosław Szarek.

– Pamięć o obronie krzyża została wśród mieszkańców Nowej Huty, bo po wyborze papieża Jana Pawła II w Nowej Hucie zawiązała się pierwsza opozycyjna grupa, która przyjęła nazwę: Chrześcijańska Wspólnota Ludzi Pracy. Oni zaczęli jeszcze przed sierpniem 1980 roku wydawać poza zasięgiem cenzury pismo „Krzyż nowohucki”, które przetrwało do połowy lat 80., co jest ważnym elementem tożsamości – dodał historyk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl