fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Dr J. Bukowski: Westerplatte należy do całej Polski w sensie tego, co się wiąże z historią owego miejsca, związanym z 1 września 1939 roku

Kopiec Piłsudskiego, Westerplatte czy inne tego typu symbole polskiej niepodległości, to są symbole należące do wszystkich Polaków. (…) Westerplatte jest na terenie gminy i miasta Gdańsk, ale należy do całej Polski w sensie tego, co się wiąże z historią owego miejsca, związanym z 1 września 1939 roku – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Trwa spór na temat organizacji uroczystości z okazji kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, która ma się odbyć na gdańskim Westerplatte. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że obchody zorganizuje Wojsko Polskie [więcej].

W odpowiedzi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wystosowała list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wzywa do porzucenia sporów politycznych na czas obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Co ciekawe, w liście ani razu nie pada słowo „Niemcy”.

– Pani Dulkiewicz chyba się coś pomyliło w historii, skoro ona nie używa słowa „Niemcy” w odniesieniu do rozpoczęcia II wojny światowej i być może jej jest bliżej do tradycji Wolnego Miasta Gdańska i do tych zupełnie dla nas nie do przyjęcia pojęć związanych z historią najnowszą. Przecież Westrplatte (…) jest symbolem rozpoczęcia II wojny światowej. Jest rzeczą oczywistą, że Niemcy napadli 1 września na Polskę, a nie tylko na Wolne Miasto Gdańsk  czy na Poznań, Warszawę, Kraków. Napadli na Polskę i jest rzeczą oczywistą, że to Polska, w imieniu której w tym momencie może działać prezydent, premier czy minister obrony narodowej, powinna mieć udział w organizowaniu takich uroczystości. Wołałbym jednak, żeby to było na zasadzie porozumienia – podkreślił dr Jerzy Bukowski.

Kraków jest znakomitym przykładem, że takie uroczystości da się zorganizować w porozumieniu różnych środowisk – zauważył rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

– Jedne uroczystości rocznicowe, patriotyczne organizuje prezydent miasta Krakowa, inne organizuje wojewoda małopolski, ale zawsze są na to zapraszane organizacje kombatanckie i niepodległościowe i nigdy nie ma z tym żadnego problemu. A w Gdańsku bez przerwy są te problemy, na styku samorząd-państwo. To jest niedopuszczalne, ponieważ jeżeli dochodzi do takiego konfliktu, to zawsze stanę po stronie państwa, bo to jest uroczystość związana z państwem, a nie z miastem – zaznaczył.

Gość „Aktualności dnia” wskazał, że obiekty symbolizujące II wojnę światową są własnością wszystkich Polaków, a nie jednego miasta.

– Kopiec Piłsudskiego, Westerplatte czy inne tego typu symbole polskiej niepodległości, to są symbole należące do wszystkich Polaków. Kopiec Piłsudskiego jest w Krakowie, ale jest własnością ogólnonarodową, jest własnością społeczeństwa polskiego. Westerplatte jest na terenie gminy i miasta Gdańsk, ale należy do całej Polski w sensie tego, co się wiąże z historią owego miejsca, związanym z 1 września 1939 roku – wyjaśnił dr Jerzy Bukowski.

Całą rozmowę z dr. Jerzym Bukowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl