fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Dr hab. M. Guzewicz: Kościół niemiecki dotknięty jest wirusem reformacji. To zawsze przejawiało się w różnych odgłosach i teraz znowu powróciło w klimacie wszystkiego, co wypływa z neomarksizmu i ideologii gender

Kościół niemiecki dotknięty jest wirusem reformacji chyba w najwyższym stopniu. To zawsze przejawiało się w różnych odgłosach na gruncie Kościoła katolickiego w Niemczech i teraz znowu powróciło w klimacie wszystkiego, co wypływa z neomarksizmu, z ideologii gender. To pewien rodzaj buntu, przewrotnej interpretacji zarówno nauki Biblii, jak i nauki Kościoła w dokonaniu teologów niemieckich. Stwierdzenia, jakie słyszymy w tej drodze synodalnej – obecność antykoncepcji, legalizacja związków homoseksualnych czy możliwość wyświęcania kobiet – całkowicie przeczą Bożemu zamysłowi wobec Kościoła i ludzkości – zaznaczył dr hab. Mieczysław Guzewicz, konsultor Rady ds. Rodziny KEP, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Tzw. niemiecka droga synodalna, która trwa już od początku 2020 roku, zagłosowała za tekstem wzywającym do wyświęcania kobiet na kapłanów. Wśród niemieckich teologów słychać także głosy o akceptacji antykoncepcji czy związków osób tej samej płci. W zeszłym roku grupa niemieckich księży, wbrew nauczaniu Kościoła katolickiego i stanowisku Ojca Świętego, zorganizowała akcję błogosławienia par homoseksualnych.

– To pewien rodzaj buntu, przewrotnej interpretacji zarówno nauki Biblii, jak i nauki Kościoła w dokonaniu teologów niemieckich. (…) Stwierdzenia, jakie słyszymy w tej drodze synodalnej – (…) obecność antykoncepcji, legalizacja związków homoseksualnych czy możliwość wyświęcania kobiet – całkowicie przeczą Bożemu zamysłowi wobec Kościoła i ludzkości. Dla katechizmu, prawa kanonicznego i całego dorobku wszystkich teologów punktem wyjścia jest Słowo Boże – zaznaczył dr hab. Mieczysław Guzewicz.

– Kiedy czyta się Pismo Święte – nie chodzi tylko o pierwszy i drugi rozdział Księgi Rodzaju, ale cały tekst zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu – wyraźnie widać jasność Bożego zamysłu wobec świata, małżeństwa i rodziny. (…) Życie w trwałym heteroseksualnym związku małżeńskim z otwartością na potomstwo jest pierwszym głównym warunkiem otwartości na dopływ Bożego błogosławieństwa. (…) Antykoncepcja w szerszym znaczeniu jest przeciwstawianiem się prawdziwej koncepcji – Bożej koncepcji – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Dr hab. Mieczysław Guzewicz przypomniał, że to nie pierwsza sprzeczna z Bożym planem i stanowiskiem Watykanu reakcja Kościoła w Niemczech.

– Od kilku stuleci obserwujemy, że Kościół katolicki w Niemczech jest pod dużym wpływem ruchów reformacyjnych. Zarówno w XX wieku, jak i u początku XXI wieku jest dokładnie ten sam nurt patrzenia na Kościół z przekonaniem, jakie zapoczątkował Luter, że każdy z nas ma prawo na swój sposób interpretować Biblię. Interpretacja Biblii według współczesnych teologów, czyli od 1968 roku, jest niezwykle przewrotna. (…) To zawsze przejawiało się w różnych odgłosach, oficjalnych i nieoficjalnych na gruncie Kościoła katolickiego w Niemczech i teraz znowu powróciło w klimacie wszystkiego, co wypływa z neomarksizmu, z ideologii gender – podkreślał rozmówca Radia Maryja.

– Kościół niemiecki, bliski nam ze względu na geografię, dotknięty jest wirusem reformacji chyba w najwyższym stopniu – ocenił.

W poniedziałek rozpoczął się Tydzień Małżeństwa. To społeczna kampania, której celem jest promowanie małżeństwa jako wartości społecznej oraz podkreślanie potrzeby rozwijania więzi między małżonkami. [czytaj więcej]

– Św. Jan Paweł II wyraźnie wskazywał, że czymś innym jest małżeństwo, a czymś innym rodzina. Wewnętrzna struktura tych wspólnot jest zupełnie inna. W swoim nauczaniu bardzo mocno podkreślał nadrzędność małżeństwa, mówiąc, że to jest fundament rodziny. Jakość małżeństwa warunkuje jakość rodziny i całego społeczeństwa – wyjaśnił konsultor Rady ds. Rodziny KEP.  

Całą rozmowę z dr. hab. Mieczysławem Guzewiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj