fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Dr B. Rogalski: Mamy polityczne trzęsienie ziemi w Polsce

Trudno dziś mówić o Zjednoczonej Prawicy skoro jeden z podmiotów, czyli Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Wydaje mi się, że zostanie utrzymana minimalna większość z udziałem posłów Kukiz’15 w najważniejszych dla Polski sprawach. To będzie trudna sytuacja i trudne rządzenie krajem do kolejnych wyborów parlamentarnych, ale jest to możliwe – powiedział dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, politolog, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Czy mamy jeszcze Zjednoczoną Prawicę w polskim parlamencie?

– Mamy polityczne trzęsienie ziemi w Polsce. Trudno dziś mówić o Zjednoczonej Prawicy skoro jeden z podmiotów, czyli Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Mamy nową sytuację na polskiej scenie politycznej. Sytuację, na którą wielu Polaków czekało od dawna, ponieważ nielojalność Jarosława Gowina i jego ugrupowania była zbyt wielka. Apogeum nielojalności pamiętamy z czasów przeprowadzania wyborów prezydenckich. Wówczas Jarosław Gowin i Porozumienie mówiło innym głosem niż większość rządowa – wskazał gość audycji.

Prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin ocenił, że Jarosław Gowin był nielojalny.

– Teraz, gdy przed rządem było bardzo ważne głosowanie związane z ustawą medialną, ale też głosowanie związane z nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego (bardzo ważne), Jarosław Gowin zachowywał się również bardzo nielojalnie. Nie wiadomo, jak zachowałby się w przypadku wprowadzania w życie Nowego Polskiego Ładu, czyli najważniejszej propozycji rządu na najbliższe lata – podkreślił.

Dr Bogusław Rogalski ocenił, że wydarzenia sprzed kilku dni są szansą na przemodelowanie polskiej sceny politycznej.

– Wydarzenia sprzed kilku dni oceniam jako szansę na przemodelowanie polskiej sceny politycznej w przyszłości, ponieważ nie sądzę, żeby doszło do przedterminowych wyborów w najbliższym czasie. Raczej nie, bo wszystko wskazuje na to, że większość parlamentarna zostanie zachowana. W najbliższym czasie nie grożą nam przyspieszone wybory parlamentarne. Na pewno dojdzie do dużych zmian politycznych przy kolejnych wyborach i przy kolejnym układzie politycznym, który nastąpi w 2022 roku albo 2023 roku – zwrócił uwagę gość audycji.

Prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin zaznaczył, że Jarosław Gowin krytykował reformy proponowane przez rząd.

– Dobrze, że Jarosław Gowin z Porozumieniem są już poza Zjednoczoną Prawicą, ponieważ nie da się skutecznie rządzić krajem, wprowadzać reform i skutecznie bronić suwerenności Polski przed atakami Unii Europejskiej, nie da się także skutecznie wprowadzać nowego polskiego prawa, gdy Porozumienie Jarosława Gowina popiera krytykę różnych ambasad, które występują w sposób skandaliczny przeciwko nowelizacjom prawa w Polsce – akcentował politolog.

– Nie powinno być tak, że prawo w Polsce piszą zagraniczne ambasady. Polski rząd i parlament powinien prowadzić politykę suwerenną, niezależną i wzmacniającą polską pozycję w Europie i w świecie. Z Jarosławem Gowinem byłoby to niemożliwe – dodał.

Gość audycji „Aktualności dnia” wskazał, że większość w parlamencie zostanie utrzymana.

– Wydaje mi się, że zostanie utrzymana minimalna większość z udziałem posłów Kukiz’15 w najważniejszych dla Polski sprawach. To będzie trudna sytuacja i trudne rządzenie krajem do kolejnych wyborów parlamentarnych, ale jest to możliwe – zapewnił prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Dr Bogusław Rogalski zwrócił uwagę, że Jarosławowi Gowinowi bliżej jest do ideałów Unii Demokratycznej – Unii Wolności, liberałów gospodarczych niż do patriotyzmu gospodarczego i wartości chrześcijańskich.

– W tym wszystkim pamiętajmy o jednym, że cała ta sytuacja jest trochę na życzenie Prawa i Sprawiedliwości. Można było przewidzieć tę sytuację w ostatnich wyborach parlamentarnych i nie brać na listy Porozumienia Jarosława Gowina. Wszyscy doskonale wiedzieli, kim jest Jarosław Gowin, jaką ma przeszłość polityczną, że bliżej mu do ideałów Unii Demokratycznej – Unii Wolności, liberałów gospodarczych niż do patriotyzmu gospodarczego, wartości chrześcijańskich i prawdziwie konserwatywnych, budujących suwerenną pozycję Polski w Unii Europejskiej – zaznaczył.

Politolog ostrzegł, aby politycy zastanowili się nad przyszłością polskiego parlamentaryzmu.

– Mówię o tym wszystkim, żeby w przyszłości, przy kolejnych wyborach parlamentarnych, doszło do pewnego zastanowienia polityków obecnej koalicji rządzącej nad przyszłością polskiego parlamentaryzmu – podkreślił gość audycji.

prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, poruszył także temat współpracy z ugrupowaniami pozaparlamentarnymi.

Całą rozmowę z dr.  Bogusławem Rogalskim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl