[TYLKO U NAS] B. Wróblewski: Jeśli nie będzie zgody na pierwsze posiedzenie KRS, zapewne dojdzie do zmiany ustawy

Jeśli nie będzie innej możliwości prawnej zwołania pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, to pewnie w szybkim tempie dojdzie do zmiany ustawy, aby wprost zapisać możliwość jego zwołania przez kogoś innego – powiedział w rozmowie z Radiem Maryja Bartłomiej Wróblewski.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Odniósł się w ten sposób do braku decyzji o zwołaniu pierwszego posiedzenia KRS przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaapelował do Małgorzaty Gersdorf o „niezwłoczne” zwołanie pierwszego posiedzenia KRS. Szef resortu podkreślił, że 25 marca mija dwumiesięczny termin na ocenę przez KRS kwalifikacji 86 nowo powołanych asesorów. Minister powołał się na art. 20 ust. 3 Ustawy o KRS z 12 maja 2011 r.

– Niewyrażenie w terminie takiej oceny byłoby w praktyce nieuzasadnionym ograniczeniem kompetencji Rady w sprawie, która jest istotna dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Ze strony prominentnej części środowiska sędziowskiego cały czas mamy próby obstrukcji zmian w wymiarze sprawiedliwości – powiedział poseł Bartłomiej Wróblewski z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

– Decyzja pani prezes Małgorzaty Gersdorf jest symptomatyczna. Oczywiście, próby storpedowania zmian mają szansę się udać. Utrudniają one przeprowadzenie zmian w polskim sądownictwie. Kwestia zostanie rozwiązana. Pani prezes nie zwoła posiedzenia. Jeśli nie będzie innej możliwości prawnej jego zwołania, to pewnie w szybkim tempie dojdzie do zmiany ustawy, aby wprost zapisać możliwość zwołania pierwszego posiedzenia przez kogoś innego, dlatego ja nie widzę tutaj zagrożenia dla asesorów. Ta sprawa po raz kolejny wskazuje, że jest brak woli ze strony części środowiska do tego, by zmiany w polskich sądach stały się faktem –wskazał pos. Bartłomiej Wróblewski.

Małgorzata Gersdorf w ubiegłym tygodniu złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej KRS. Zgodnie z ustawą, „pierwsze posiedzenie Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwołuje I Prezes SN, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego przewodniczącego”.

Sejm także w ubiegłym tygodniu wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć – klub Kukiz’15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl