fot. Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

K. Szczerski o noweli dot. KRS: konieczna, jeżeli I prezes SN nie wykona obowiązków

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa będzie konieczna, jeżeli I prezes Sądu Najwyższego nie wykona swoich obowiązków – ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, odnosząc się do niezwoływania przez I prezes SN pierwszego posiedzenia KRS.

„Zwołanie KRS jest czynnością techniczną, a nie czynnością wolicjonalną, czyli ono nie wynika z woli czy z oceny sytuacji, tylko jest po prostu technicznym obowiązkiem I prezesa. Jeśli I prezes Sądu Najwyższego nie wykonuje technicznych jego obowiązków, które na nim spoczywają, no to jest pytanie w jaki sposób można z takiego stanu anarchizującego państwo wybrnąć” – mówił Krzysztof Szczerski w radiowej „Trójce”.

„Nowelizacja będzie konieczna, jeśli nadal organy konstytucyjne państwa, jak prezes Sądu Najwyższego, nie będą wykonywały swoich obowiązków” – podkreślił.

W poniedziałek na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt przewiduje, że pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady, zwołuje prezes Trybunału Konstytucyjnego.

W tym tygodniu minister sprawiedliwości zwrócił się do I prezes SN o „niezwłoczne” zwołanie pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. Pełniąca tę funkcję Małgorzata Gersdorf zapewniła, że zobowiązanie „do zwołania posiedzenia instytucji mającej pełnić funkcję Krajowej Rady Sądownictwa” jest jej znane i zostanie zrealizowane zgodnie z prawem.

PAP/RIRM

drukuj