J. Sasin: we wtorek rząd zajmie się prawdopodobnie projektem noweli ustawy o służbie cywilnej

W najbliższy wtorek rząd zajmie się prawdopodobnie projektem nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Poinformował o tym Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, który wczoraj zajmował się nowelą.

Projekt ustawy o służbie cywilnej zakłada m.in. likwidację nagród dla ministrów i sekretarzy stanu oraz przeniesienie wiceministrów w randze podsekretarzy do służby cywilnej. Z kolei sekretarze stanu będący parlamentarzystami będą mogli pobierać 60 proc. uposażenia posła lub senatora.

Projekt noweli powstał w KPRM. Szef kancelarii Michał Dworczyk mówi, że po wprowadzeniu projektu zmieni się model funkcjonowania rządu ze stricte politycznego na polityczno-urzędniczy.

– Chcemy w ten sposób budować pamięć instytucjonalną rządu. Chcemy, żeby najlepsi eksperci mogli prowadzić, niezależnie od części politycznej rządu, kluczowe projekty w ministerstwach, dzięki czemu ta pamięć instytucjonalna zostanie zapewniona – wskazuje Michał Dworczyk.

Wczoraj projekt w tej sprawie przeszedł przez Komitet Stały Rady Ministrów. Wcześniej pozytywnie zaopiniowała go Rada Służby Publicznej.

Projekt to realizacja zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który na początku tygodnia przyjął dymisje 17 wiceministrów i zapowiedział ogłoszenie kilku kolejnych dymisji w ciągu dwóch tygodni.

Wcześniej szef rządu zapowiadał, że chce zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów, a podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl