fot. facebook.com/jacek.sasin.1/

J. Sasin: przed 10 kwietnia Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej powinien zostać rozbudowany

Przed 10 kwietnia przyszłego roku Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej powinien zostać rozbudowany – zapowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Przy pomniku ma powstać „symboliczna ściana zieleni” z krzyżem, który w dniach tuż po katastrofie stał przed Pałacem Prezydenckim.

O planach poinformowano za pośrednictwem Facebooka na oficjalnej stronie Komitetu Społecznego Budowy Pomników: Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

W nagraniu wideo szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin oraz szef gabinetu premiera Marek Suski – obaj będący członkami komitetu – podziękowali wszystkim, którzy wspierali budowę pomników.

„Chociaż jeszcze do całkowitego zakończenia budowy pomników zostało kilka elementów” – zaznaczył Marek Suski.

„Zostało nam – i chcemy to zrealizować przed następnym 10 kwietnia – dokończenie prac związanych z Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej, przede wszystkim zieleń, otoczenie pomnika, ale również ta symboliczna ściana z zieleni – która jest częścią projektu tego pomnika – z historycznym krzyżem, tym krzyżem, który towarzyszył Polakom pod Pałacem Prezydenckim w tragicznych dniach po tej wielkiej tragedii, jaką była katastrofa smoleńska” – powiedział Jacek Sasin.

„Dlatego prosimy państwa jeszcze o ofiarność, o wpłaty na rzecz komitetu, ponieważ aby ten pomnik mógł w pełni być zrealizowany, potrzebne są dodatkowe środki, które właściwie w całości w tej chwili rozdysponowaliśmy już na te pomniki, które stanęły” – dodał.

Znajdujący się na pl. Piłsudskiego Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku został odsłonięty 10 kwietnia br.,, w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej. W listopadzie przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. Piłsudskiego odsłonięto z kolei pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

PAP/RIRM

drukuj