fot. https://www.facebook.com/BarbaraNowakMalopolskiKuratorOswiaty

[TYLKO U NAS] B. Nowak o negocjacjach rządu z nauczycielami: Zmiana naprawdę jest bardzo konieczna, ale taka, która będzie dla wszystkich zrozumiała i nauczyciele będą z radością chodzili do pracy

Zmiana (w systemie oświaty – red.) naprawdę jest bardzo konieczna, ale taka, która będzie dla wszystkich zrozumiała i nauczyciele będą z radością chodzili do pracy – mówiła Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja i dodała, że trzeba wrócić również do dyskusji, jakiej szkoły chcemy i kogo chcemy wychować. Wychowanie młodego pokolenia zależy od nauczycieli, więc dla mnie sprawa ustawienia wszelkich regulacji czy płacowych, czy w ogóle statusu prawnego nauczycieli jest ogromnie ważna – podkreśliła.

Według statystyk jesteśmy w szczycie IV fali pandemii. Jak zaznaczyła małopolska kurator oświaty, ta sytuacja umiarkowanie przeszkadza w prowadzeniu nauki stacjonarnie.

Oczywiście cały czas pojawiają się różnego rodzaju zachorowania, ale wygląda na to, ze dyrektorzy szkół dobrze sobie radzą dzisiaj z tą sytuacją. Bardzo rzadko są wyłączane całe szkoły. Najczęściej jest to kwestia jednej klasy czy ewentualnie dwóch, czasem więcej, ale jednak nie całej szkoły. Wygląda na to, że dajemy sobie dużo lepiej radę niż za poprzednich fal. Mam nadzieję, że powoli będzie się sytuacja uspokajać, bo jednak ogromna część nauczycieli jest zaszczepiona, a także w dużej mierze również uczniowie – dodała Barbara Nowak.

Gość Radia Maryja ma nadzieję, że już nigdy nie będzie potrzeby zamykania szkół.

To, co stało się w wyniku zamknięcia szkół, będziemy bardzo długo naprawiać. Widzimy bardzo wiele sytuacji, które wymagają interwencji już nie tylko dobrych wychowawców, życzliwych i sympatycznych dla uczniów, ale również i psychologów, czasem wręcz psychiatrów, ale wydaje mi się, że przez wyjątkową troskę osób dorosłych nad tymi młodymi ludźmi, nad ogromną większością problemów udało się zapanować – wyjaśniła małopolska kurator oświaty.

W czwartek odbędzie się druga tura rozmów Ministerstwa Edukacji i Nauki z oświatową „Solidarnością” [więcej].

Związek Zawodowy „Solidarność” był jedynym związkiem, który podpisał porozumienie z rządem w 2019 roku i  ponieważ był tam punkt, w którym była mowa o pomyśle na system wynagrodzenia nauczycieli w powiązaniu ze średnią krajową, ten punkt jako jedyny nie został zrealizowany. To dzisiaj rząd premiera Morawieckiego podejmuje dalszy ciąg negocjacji, bo musi się wywiązać  z tego porozumienia […]Widzimy, że cały system wynagradzania nauczycieli jest szalenie kulawy, zwłaszcza jeżeli mówimy o nauczycielach, którzy rozpoczynają swoją pracę, bo ich zarobki są naprawdę bardzo kiepskie, zatem trzeba podjąć negocjacje i wreszcie wywiązać się z tego zapisu porozumienia – wskazała Barbara Nowak.

Jak zaznaczyła małopolska kurator oświaty, potrzeba natychmiastowych systemowych zmian w sposobie wynagradzania nauczycieli.

Trzeba zacząć myśleć o tym, czy naprawdę muszą być zmienione zapisy dzisiaj regulujące status nauczyciela, czyli karta nauczyciela, która została przyjęta w stanie wojennym, bardzo przedmiotowo traktująca nauczycieli, bo miała to być dla nich przysłowiowa marchewka, żeby ich przekupić, a jednak nie tak powinny być układane w państwie stosunki między nauczycielami a rządem. Zmiana naprawdę jest bardzo konieczna, ale taka, która będzie dla wszystkich zrozumiała i nauczyciele będą z radością chodzili do pracy – wyjaśniła.

Myślę, że sprawa pensum również może być negocjowana – oceniła Barbara Nowak.

Uważam, że pensum niekoniecznie trzeba sztywno ustawiać, ale może elastycznie. Trzeba popatrzeć też na to, że nauczyciele w mniejszych miejscowościach nie mają często takich możliwości, aby realizować zwiększone pensum, bo już dzisiaj mają problem w tym, żeby pensum wypracować pracując w dwóch czy trzech szkołach – dodała.

Jak podkreśliła małopolska kurator oświaty, trzeba wrócić również do dyskusji, jakiej szkoły chcemy i kogo chcemy wychować.

Wychowanie młodego pokolenia zależy od nauczycieli, więc dla mnie sprawa ustawienia wszelkich regulacji czy płacowych, czy w ogóle statusu prawnego nauczycieli jest ogromnie ważna – wskazała.

Całą rozmowę z Barbarą Nowak w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl