[TYLKO U NAS] B. Kownacki: Jeżeli chcemy, żeby UE się rozwijała, to wszystkie państwa muszą być traktowane w taki sam sposób

Jeżeli chcemy, żeby Unia Europejska się rozwijała, żeby tworzyła jeden obszar gospodarczy i współpracę polityczną, to wszystkie państwa muszą być traktowane w taki sam sposób – powiedział w rozmowie z Radiem Maryja poseł Bartosz Kownacki, były wiceminister obrony narodowej. Odniósł się w ten sposób do wyboru na wiceprezesa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego czynnego polityka Stephana Harbatha.

Polityk rządzącej CDU Stephan Harbarth za dwa lata ma objąć stanowisko prezesa TK.

Dzisiejsza decyzja Bundesratu – drugiej izby parlamentu – w tej sprawie była jednogłośna. Wczoraj niemiecki Bundestag wybrał Harbartha w tajnym głosowaniu na sędziego Trybunału.

Wybór czynnego polityka na sędziego w Niemczech nie jest bezprecedensowy. W obecnym składzie dwóch sędziów było wcześniej członkami rządów krajowych. Jednak nominacja Harbartha była krytykowana w mediach. W publikacjach nawiązywały one do obsady stanowisk sędziowskich w sądach najwyższej instancji w Polsce, na Węgrzech czy w USA

Poseł Bartosz Kownacki z PiS-u nawiązując do decyzji niemieckiego parlamentu wskazuje na podwójne standardy stosowane w UE.

– Dokładnie te same rozwiązania, które były w przypadku Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, reformy sądownictwa w Polsce, są w innych krajach Europy Zachodniej – tam można, tu w Polsce nie można? Fatalny przykład i to bardzo źle wpływa nie tylko na bilateralne relacje dwóch państw, ale na zwykłą ocenę Polaków co do Unii Europejskiej. To może mieć konsekwencje – w perspektywie następnych kilkunastu lat – wiarygodności tej instytucji, bo jeżeli ona różnie traktuje różne państwa, to być może dzisiaj jeszcze Polacy tego nie widzą, ale później mogą patrzeć na to z niepokojem. Jeżeli chcemy, żeby Unia Europejska się rozwijała, żeby tworzyła jeden obszar gospodarczy i współpracę polityczną, to wszystkie państwa muszą być traktowane w taki sam sposób – podkreśla polityk.

Jest wiele sytuacji w których uwidacznia się, które państwa Unii Europejskiej są traktowane na zupełnie innych zasadach niż inne – zwraca uwagę Bartosz Kownacki.    

– Takie państwa, jak Francja czy Niemcy mogą sobie pozwolić na dużo więcej, aniżeli państwa średniej wielkości. Nie mówię już o małych, bo te małe mają najgorzej. My jesteśmy trochę pośrodku. Trochę możemy sobie pozwolić, ale nie za dużo. Niestety, z tym mamy do czynienia w Unii Europejskiej. Sytuacja deficytu budżetowego we Francji, gdzie każde inne państwo byłoby z tego tytułu pociągnięte do odpowiedzialności, a we Francji jest to dopuszczane. Takich przykładów można naprawdę mnożyć – mówi były wiceszef MON.

Na stanowisku wiceprezesa TK Harbarth zastąpi Ferdinanda Kirchhofa, który osiągnął maksymalny dopuszczalny dla sędziego Trybunału wiek 68 lat.  Kadencja sędziów niemieckiego TK wynosi 12 lat bez możliwości wybrania po raz drugi.

Kadencja obecnego prezesa Trybunału zakończy się za dwa lata, a zwyczajowo na nowego prezesa wybierany jest dotychczasowy wiceprezes. Oznacza to, że Harbarth będzie mógł stać na czele 16-osobowego TK przez 10 lat.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl