fot. twitter.com/BartoszGrodecki

[TYLKO U NAS] B. Grodecki: Powrót KE do mechanizmu relokacji migrantów z 2015 r. jest wysoce nieuzasadniony

W  roku 2015, kiedy były te przymusowe relokacje, jako w  pewien sposób eksperyment z jednej strony, a z drugiej strony odpowiedz UE na problem migracyjny, to okazało się po prostu wysoce nieskuteczne, co też zostało wskazane przez Europejski Trybunał Obrachunkowy […] wiec w naszym odczuciu powrót do tego mechanizmu jest wysoce nieuzasadniony – powiedział Bartosz Grodecki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w piątkowej audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Ministrowie Spraw Wewnętrznych państw V4 plus trzy inne państwa wystosowały do Komisji Europejskiej wspólny list dotyczący Paktu w sprawie migracji i azylu.

– Jest to list ministrów spraw wewnętrznych V4, ale do tego listu też dołączyły trzy inne kraje: Estonia, Łotwa oraz Słowenia, ponieważ te kraje też czytając i analizując propozycję przedłożoną przed KE stwierdziły, że ten projekt nie wychodzi w żaden sposób naprzeciw temu czego oczekują państwa członkowskie, a jedynie odpowiada pewnym interesom krajów południa, które mają problem z napływem migrantów z krajów wysokiego ryzyka migracyjnego – powiedział wiceminister.

Decyzja Komisji Europejskiej jest niezrozumiała podkreślił Bartosz Grodecki.

– W  roku 2015, kiedy były te przymusowe relokacje, jako w  pewien sposób eksperyment z jednej strony, a z drugiej strony odpowiedz UE na problem migracyjny, to okazało się po prostu wysoce nieskuteczne, co też zostało wskazane przez Europejski Trybunał Obrachunkowy […] wiec w naszym odczuciu powrót do tego mechanizmu jest wysoce nieuzasadniony – dodał.

Państwa V4 plus Estonia, Łotwa oraz Słowenia wystosowały własne postulaty.

– To co my postulujemy to jest oczywiście wzmocnienie granic zewnętrznych UE poprzez wzmacnianie naszych możliwości Straży Granicznej jak i Frontexu – agencji unijnej, która się zajmuję się ochroną granic. Pomoc tym ludziom w ich kraju pochodzenia. Trzecia rzecz, którą trzeba podkreślić, to te relokacje na dobrą sprawę nie zatrzymają fali napływu migrantów do Europy – zaznaczył wiceszef resortu spraw wewnętrznych.

W 2015 roku nie zostaliśmy jako kraj dopuszczeni do sprawdzenia, kto miałaby być ulokowany w Polsce – przypomniał rozmówca na antenie Radia Maryja.

– My jako rząd nie mamy nic przeciwko procesom azylowym. Jest on wpisany w nasze prawodawstwo i ten proces azylowy funkcjonuje, ale musi być uczciwy, przejrzysty, a przede wszystkim i właściwie od tego powinienem zacząć, powinien być bezpieczny. Bezpieczeństwo naszych obywateli jest priorytetem – dodał.

Najprawdopodobniej w drugiej połowie czerwca zostanie przedstawiony projekt Paktu na rzecz Migracji i Azylu.

Całą rozmowę z Bartoszem Grodeckim, wiceminister spraw wewnętrznych, można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl