fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] A. Nosowska: Bejrut jest w fazie pierwszej odpowiedzi na to, co się wydarzyło. Na szczęście zaopatrzone są pierwsze potrzeby medyczne

Bejrut jest w fazie pierwszej odpowiedzi na to, co się wydarzyło. Na szczęście zaopatrzone są pierwsze potrzeby medyczne. W tej chwili szpitale już są w stanie normalnie funkcjonować, przyjmować chorych i nie ma już tego przeciążenia służby zdrowia, które pierwszego dnia po eksplozji było bardzo mocno odczuwalne – powiedziała Agnieszka Nosowska, koordynator projektów Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Agnieszka Nosowska zaakcentowała, że Bejrut jest obecnie na początkowym etapie radzenia sobie ze skutkami wtorkowej eksplozji.

– Bejrut jest w fazie pierwszej odpowiedzi na to, co się wydarzyło. Na szczęście zaopatrzone są pierwsze potrzeby medyczne. W tej chwili szpitale już są w stanie normalnie funkcjonować, przyjmować chorych i nie ma już tego przeciążenia służby zdrowia, które pierwszego dnia po eksplozji było bardzo mocno odczuwalne. Trwa teraz pierwsze usuwanie bezpośrednich skutków tego, co się wydarzyło – akcentowała na antenie Radia Maryja.

Na ulicach Bejrutu jest bardzo dużo młodych ludzi, którzy zjechali się tutaj w geście solidarności z mieszkańcami stolicy – kontynuowała.

– Chodzą po mieście, sprzątają to, co się da, usuwają największe zagrożenia z ulic. Robią tyle, ile da się zrobić własnymi siłami. My w tej chwili działamy w jednej z dzielnic położonej blisko portu, gdzie nasze zespoły instalują w oknach i drzwiach tymczasowe zabezpieczenia po to, żeby zabezpieczyć mieszkańców przed takimi codziennymi zagrożeniami – powiedziała koordynator projektów Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Libańczycy są ogromnie wdzięczni za każdy rodzaj pomocy, który otrzymują w tych trudnych dla swojego kraju chwilach.

– Nasze działania, choć pozornie wydają się malutkie, są przyjmowane z ogromną wdzięcznością przez wszystkich mieszkańców, dla których to jest znak, że ktoś o nich pamięta. Oczywiście przygotowujemy się do kolejnej fazy pomocy, którą będzie pomoc o charakterze finansowym, wsparcie tych rodzin zapomogami czy pomocą w wynajmowaniu mieszkań. To wszystko jest możliwe dzięki wpłatom od naszych darczyńców, które otrzymujemy poprzez naszą stronę internetową. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają – mówiła Agnieszka Nosowska.

Pomoc do Libanu dociera z różnych krajów

– Przyjechało tutaj kilka medycznych zespołów ratunkowych i dzięki temu udało się odciążyć libańską służbę zdrowia. Zespoły poszukiwawczo-ratunkowe, wśród których jest polski, przyjechały między innymi z Francji oraz krajów arabskich. Pomoc dociera z różnych źródeł i kraje deklarują wsparcie na wielu różnych płaszczyznach – podsumowała gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Agnieszki Nosowskiej można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj