A. Macierewicz

fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Prawdę o katastrofie smoleńskiej udało się rozpowszechnić dzięki Radiu Maryja

Do 2015 roku mięliśmy czas wielkiej ofensywy kłamstwa smoleńskiego, próby nie tylko oddania postepowania wyjaśniającego, ale także zdominowania świadomości narodowej poprzez kłamstwo i oszustwo. (…) Trudne było badanie prawdy i wydobywanie jej na wierzch. Udało się ją rozpowszechnić jednak dzięki mediom – w szczególności Radiu Maryja i tym środowiskom patriotycznym, które świadome były tego dramatu – mówił w środowej audycji ,,Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Antoni Macierewicz, szef podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem.

Minęła już prawie dekada od katastrofy smoleńskiej. Nie jest jeszcze znany końcowy raport w sprawie przyczyny katastrofy. Na początku 2020 roku planowane jest finalne przedstawienie sprawy. Więcej [tutaj] 

– Od tamtego momentu przeżywam to codziennie, ponieważ są to nie tylko kwestie moich prywatnych odczuć, ale także sprawy związane z systematycznym badaniem tej tragedii (…). To jest moja codzienna praca – zaznaczył Antoni Macierewicz szef podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem.

Podczas badań nad katastrofą polskiego samolotu wojskowego Tu-154M problemem było kłamstwo, jakie wychodziło z Rosji.

– Do 2015 roku mięliśmy czas wielkiej ofensywy kłamstwa smoleńskiego, próby nie tylko oddania postepowania wyjaśniającego, ale także zdominowania świadomości narodowej poprzez kłamstwo i oszustwo. Winą za katastrofę obarczano pilotów oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Rosyjskie kłamstwo – tak jak w przypadku Katynia – zostało zastosowane przeciwko Polsce i Polakom. Z tego względu trudne było badanie prawdy i wydobywanie jej na wierzch. Udało się ją rozpowszechnić jednak dzięki mediom – w szczególności Radiu Maryja i tym środowiskom patriotycznym, które świadome były tego dramatu – podkreślił Antoni Macierewicz.

W zeszłym roku zmienił się obraz i podejście wielu ludzi do sprawy katastrofy smoleńskiej.

– Przełom nastąpił w zeszłym roku po opublikowaniu raportu technicznego, kiedy wyszło na jaw, że materiały wybuchowe zostały znalezione na szczątkach wraku. Już nikt nie polemizuje, co do materii faktograficznej. Polemika dotyczy jedynie próby politycznych zaczepek, ale stan faktyczny jest już powszechnie uznany. Był także raport Rady Europy, która jednoznacznie poparła stanowisko Polski – wskazał gość ,,Aktualności dnia”.

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku doszło do katastrofy lotniczej polskiego samolotu wojskowego Tu-154M, będącego w dyspozycji Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką. Pasażerowie lecieli na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Cała rozmowa z Antonim Macierewiczem w środowych ,,Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]                   

RIRM

drukuj