PAP/Andrzej Grygiel

Pomimo strajku nauczycieli egzaminy gimnazjalne odbyły się w większości szkół

Dziś pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. Mimo trwającego od poniedziałku protestu nauczycieli, w wielu miejscach przebiegły one bez większych zakłóceń.

Dla uczniów trzecich klas gimnazjalnych to był pierwszy tak poważny egzamin.

– Stres był, to było oczywiste, ale wszystko poszło jak najlepiej – mówiła Zofia, uczennica III gimnazjum.

– Nasza szkoła wspaniale nas przygotowała i nic nie sprawiło specjalnych problemów – zapewniał Michał.

W związku z trwającym strajkiem nauczycieli egzaminy gimnazjalne stały pod znakiem zapytania.

– Egzamin z historii, który rozpoczął się o godzinie 9.00 został przeprowadzony we wszystkich szkołach, oprócz trzech szkół w Polsce – powiedział dr Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Egzamin z języka polskiego nie został przeprowadzony tylko w jednej placówce.

– W pozostałych szkołach w całej Polsce egzaminy odbyły się bez zakłóceń – mówiła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Wszystko dzięki wsparciu chętnych osób z kwalifikacjami pedagogicznymi, którzy zgłosili się do pomocy w czasie egzaminów.

– Trzeba podziękować przede wszystkim ponad 5 tys. osób, nauczycielom, którzy zgłosili się zasiadać w komisjach nadzorujących. Wielką pracę wykonali wojewodowie, kuratorzy oświaty i udało się skompletować wszystkie komisje, dzięki czemu dziś mogą się odbyć się egzaminy – mówił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Tym czasem wciąż nie ma porozumienia pomiędzy rządem a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych.

– Mamy nadzieję, że dwa związki przystąpią do porozumienia. To naprawdę dobre porozumienie. To są ogromne pieniądze – ponad 4 mld złotych w tym roku. W latach 2017 i 2019 w zasadniczym wynagrodzeniu dla nauczyciela dyplomowanego to jest ponad 708 złotych, 300 zł za wychowawstwo, tysiąc złotych na strat dla stażysty, godziny do dyspozycji dyrektora, czyli zajęcia dodatkowe płatne – powiedziała Anna Zalewska.

Na takie warunki nie chce się jednak zgodzić ZNP i Forum Związków Zawodowych.

RIRM

drukuj