fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz o proteście prywatnych mediów: Czy te media stanęły w obronie wolności mediów, kiedy jedna z partii politycznych zapowiedziała likwidację TVP Info?

Czy te media stanęły w obronie wolności mediów, kiedy jedna z partii politycznych zapowiedziała likwidację, zamknięcie ust opinii publicznej? Mówią o sobie, że są niezależnymi mediami, ale kiedy chce się zamknąć jakieś medium, które dla nich jest konkurencyjne (TVP Info – przyp. red.), to wtedy tego nie zabraniają. Prawdziwe niezależne media bronią wolności słowa, bo wolność słowa jest ponad ideologicznymi sporami – akcentował poseł Antoni Macierewicz w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Były szef MON odniósł się do protestów prywatnych mediów przeciw opodatkowaniu wpływów z reklam.

W środę część prywatnych mediów w Polsce protestowała przeciw opodatkowaniu wpływów z reklam. W ramach akcji ,,Media bez wyboru” przez cały dzień stacje telewizyjne i radiowe – m.in. TVN24 czy Radio ZET – nadawały specjalne komunikaty, a na portalach – m.in. Onet i Interia – nie publikowano artykułów. Do akcji przyłączyły się też dzienniki, m.in. „Rzeczpospolita”. [czytaj więcej] 

– Nie było problemu z informacją w dniu wczorajszym. Wystarczyło włączyć Radio Maryja czy Telewizję Trwam, a także Telewizję Republika i TVP Info, żeby zapoznać się z odpowiednimi informacjami, które obiektywnie przedstawiają stan rzeczy w Polsce i na świecie. To jest po prostu nieprawda. To jest wizja ludzi, którzy wyrośli z czasów postkomunistycznych i wyłącznie siebie widzą jako źródło informacji. Przywykli po prostu w szkole pana Jerzego Urbana do tego, że tylko oni są rzeczywistym źródłem informacji, a wszystko inne się w żaden sposób nie liczy – akcentował Antoni Macierewicz.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że prywatne media w Polsce, a zwłaszcza stacje telewizyjne, mają „dosyć jednoznaczne nachylenie prokomunistyczne, lewackie, liberalne”.

– Duża część – oczywiście nie wszyscy – dziennikarzy jest ukształtowana przez pana Jerzego Urbana, przez panią Monikę Olejnik, pana Tomasza Lisa – przez środowisko wyrosłe z tamtego czasu i z tamtej formacji. Zarabiają olbrzymie, naprawdę gigantyczne pieniądze na reklamach. Warto pamiętać, że jeśli chodzi o założycieli tych telewizji, to najczęściej są to ludzie wywodzący się z aparatu komunistycznego bądź też współpracowników czy funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. (…) Ale to nie może oznaczać, że ich dochody nie będą w żaden sposób traktowane tak samo jak dochody człowieka, który pracuje np. w kopalni, na kolei, w urzędzie czy gdziekolwiek indziej. Ich dochody powinny być opodatkowane zgodnie ze skalą ich dochodów. Zwłaszcza, że te pieniądze będą przeznaczone na rzeczy najważniejsze: na zdrowie, polskie zabytki i polską kulturę – podkreślał poseł.

Projekt ustawy w sprawie podatku z tytułu reklamy jest w wykazie prac rządu. Zgodnie z nim, połowa wpływów z nowej składki ma trafić m.in. do Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Oni przywykli od ponad dwudziestu lat, od momentu gdy podarowano im media, że to oni decydują o rynku reklamowym, to oni wyciągają z niego jak największe pieniądze. W związku z tym uważają, że one im się należą. Najwyższy czas, żeby dostosowali się do obowiązków, jakie spadają na wszystkich przedsiębiorców w Polsce i żeby część swoich zarobków przekazywali także dla dobra całego narodu. (…) To jest skromna część ich dochodów – zwracał uwagę polityk.

Protest mediów wspierają politycy opozycji, głównie Platformy Obywatelskiej. Mowa jest m.in. o uderzaniu w wolne i niezależne media.

https://twitter.com/bbudka/status/1359558607000510467

– Z większych mediów niezależnych znam tylko dwa: Radio Maryja i Telewizja Republika. (…) Nazywanie TVN niezależnym medium to jest chyba jakiś żart, jakaś kpina. To, że Platforma Obywatelska uważa się za istotnego propagatora tej opinii, przyłącza się do tego stanowiska, to nic dziwnego, dlatego że TVN i podobne media są głosicielami i kreatorami Platformy Obywatelskiej. (…) Zarabiają na tym gigantyczne pieniądze, jakie chyba nie płyną nigdzie indziej, w zamian za propagandę, która jest kontynuacją propagandy komunistycznej, a w wymiarze międzynarodowym – proniemieckiej i prorosyjskiej. Polski interes narodowy jest tam w minimalnym stopniu reprezentowany – mówił były szef MON.

Rafał Trzaskowski, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, zapowiedział zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem dotyczącym likwidacji TVP Info. [czytaj więcej] Zdaniem Antoniego Macierewicza, to także jest uderzenie w wolność słowa polskich mediów, a – jak dodał – nikt z tego powodu nie protestował.

  – Czy te media stanęły w obronie wolności mediów, kiedy jedna z partii politycznych zapowiedziała likwidację, zamknięcie ust opinii publicznej? (…) Mówią o sobie, że są niezależnymi mediami, ale kiedy chce się zamknąć jakieś medium, które dla nich jest konkurencyjne, to wtedy tego nie zabraniają. Prawdziwe niezależne media bronią wolności słowa, bo wolność słowa jest ponad ideologicznymi sporami – zauważył gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z Antonim Macierewiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl