fot. flickr.com

Spór wokół ustawy wprowadzającej podatek od reklam

Opozycja krytykuje ustawę wprowadzającą podatek od reklam. Jak przekonuje – to upolitycznienie mediów. Wątpliwości ma także Porozumienie Jarosława Gowina. Partia rządząca nie wyklucza zmian w projekcie, ale jednocześnie nie zamierza z niego rezygnować. Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że wolność słowa nie zostanie naruszona.

W sprawie podatku dla mediów opozycja mówi jednym głosem.

– To nie jest danina solidarnościowa, to podatek kagańcowy – oceniła Paulina Hennig-Kloska, poseł Nowoczesnej.

– Ten podatek nie ma charakteru fiskalnego, on ma charakter polityczny – wskazał Dariusz Klimczak, poseł PSL.

– W sprawie niezależności mediów możemy współpracować nawet z diabłem – powiedział Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy.

Sprzeciw wobec proponowanej ustawy zapowiedział także Robert Anacki, wiceprezes Porozumienia.

„W piątek Prezydium Zarządu Krajowego Porozumienia. Będę rekomendował Prezesowi i pozostałym członkom wyraźny sprzeciw dla obciążenia dodatkowym podatkiem jakiejkolwiek branży – i tak finalnie zapłacimy wszyscy jako konsumenci!” – oświadczył Robert Anacki.

Do protestu niektórych mediów odniosła się Viera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

– Wszyscy widzieliśmy czarne ekrany, które były wymowne. Dziś protest mediów w Polsce wyraża się przez czarne ekrany telewizorów, a jutro może się to okazać codziennością. Musimy więc bronić wolności słowa, również poprzez wspieranie wolnych mediów, a nie przez niszczenie ich nowymi obciążaniami finansowymi – oznajmiła Viera Jourova.

To kolejny przejaw fałszywej troski o wolność słowa w Polsce – oceniła Elżbieta Rafalska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

– To jest podatek od reklam. Podatek, który obowiązuje w innych krajach, i wtedy nie wywoływał oburzenia – zwracała uwagę Elżbieta Rafalska.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że ustawa nie była z nim konsultowana, ale wolność słowa nie jest i nie zostanie naruszona.

– Wolność słowa to akurat jest w Polsce i to naprawdę jej nie brakuje – można krytykować wszystkich: prezydenta, rządzących. W związku z powyższym, akurat jeśli chodzi o wolność słowa, to problemu z tym nie ma. Na pewno jest większa niż przed 2015 rokiem, kiedy ABW wchodziło do redakcji tygodnika „Wprost”, żeby zabrać taśmy, na których nagrano polityków Platformy Obywatelskiej – akcentował w TVP Info Andrzej Duda.

Podatek od reklam nie naruszy wolności słowa.

– Jak nie wiadomo, o co chodzi – chodzi o pieniądze i te pieniądze powinny wpłynąć jako podatek do budżetu państwa – zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

Ministerstwo Finansów przedstawiło przychody koncernów medialnych z 2019 roku.

TVN – prawie 4 miliardy złotych. Polsat – 2,5 miliarda. Agora wydająca „Gazetę Wyborczą” osiągnęła przychód w wysokości prawie 1 miliarda 300 milionów. To wszystko w zaledwie jeden rok.

Przedstawiono także relację należnego podatku CIT do przychodu.

W przypadku Polsatu należność przekracza 3,5 procent przychodu, natomiast w przypadku TVN-u i Agory nie wynosi nawet 1 procent.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl