fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] A. Karol o kondycji sektora stalowego: Sektor przeżywa poważne problemy z tytułu polityki klimatycznej UE. Drugi kwartał obecnego roku to prawie 40 proc. spadek produkcji w przemyśle stalowym w Europie

Sektor podobnie jak branża wydobywcza, górnicza i sektor energetyczny przeżywa poważne problemy choćby z tytułu prowadzonej obecnie polityki klimatycznej Unii Europejskiej (…). Pytanie czy potrafimy spełnić te wymagania? Dzisiaj ogłoszony jest dzień stali. Zrobiła to europejska centrala związkowa, do której należymy m.in. na wnioski poszczególnych państw europejskich, które są zaniepokojone sytuacją bieżącą, która pogorszyła się przez pandemię. Drugi kwartał obecnego roku to prawie 40 procentowy spadek produkcji w przemyśle stalowym w Europie – mówił Andrzej Karol, szef hutniczej „Solidarności”, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Andrzej Karol, szef hutniczej „Solidarności”, zwrócił uwagę na problemy sektora stalowego w związku z obecną polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

– Sektor, podobnie jak branża wydobywcza, górnicza i sektor energetyczny, przeżywa poważne problemy choćby z tytułu prowadzonej obecnie polityki klimatycznej Unii Europejskiej (…). Pytanie, czy potrafimy spełnić te wymagania? Dzisiaj ogłoszony jest dzień stali. Zrobiła to europejska centrala związkowa, do której należymy m.in. na wnioski poszczególnych państw europejskich, które są zaniepokojone sytuacją bieżącą, która pogorszyła się przez pandemię. Drugi kwartał obecnego roku to prawie 40 procentowy spadek produkcji w przemyśle stalowym w Europie – mówił gość Radia Maryja.

Jest to ogromne zagrożenie, jeśli chodzi o miejsca pracy, co dla nas jest bardzo ważne – kontynuował.

– Pozostaje pytanie, czy Unia Europejska może zagwarantować ochronę własnego rynku wewnętrznego przed napływem produktów z zewnątrz. Jest to do tej pory kwestia nierozwiązana. W roku 2013 wprowadzono tzw. plan dla stali, z którego w zasadzie niewiele zostało. Miał on powodować rozwój branży stalowej, a niestety obserwujemy zamykanie kolejnych instalacji w Europie. Pomysł na „Zielony Ład” w Europie i wynikające z tego bardzo rygorystyczne uwarunkowania co do emisji dwutlenku węgla, możliwości osiągnięcia nowych technologii w przemyśle stalowym, który jest bardzo energochłonny, pozostaje otwarty – powiedział Andrzej Karol.

Nasza konkurencyjność ogromnie spada – akcentował szef hutniczej „Solidarności”.

– Sama Europa ogromnie traci moce produkcyjne. Świat je zwiększa. Przykład chociażby drugiego kwartału obecnego roku – 40 procentowy spadek produkcji w Europie. Chiny na poziomie 1.3 proc. do góry w okresie największej pandemii, kiedy każdy spodziewał się zamykania kolejnych instalacji i zakładów (…). Największy globalny producent stali do tej pory nie wypowiedział się, czy będzie restart wielkiego pieca i stalowni w Krakowie. 800 pracowników jest na tzw. postojowym przez tyle miesięcy – stwierdził gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Andrzeja Karola można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj