[TYLKO U NAS] A. Jaworski: Przez całe stulecia mieliśmy w godle Polski orła w koronie zamkniętej – symbolizującej niezależność, nad którą był krzyż

Przez całe stulecia mieliśmy orła w koronie zamkniętej, która symbolizuje niezależność, nad którą był właśnie krzyż – mówił w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Andrzej Jaworski, członek Stowarzyszenia myGdańsk, odnosząc się do akcji społecznej pt. „Przywracamy krzyż w koronie godła Polski”.

– Nie jest bez znaczenia, jak ten herb, to godło czy ta flaga wygląda. My przez całe stulecia mieliśmy orła w koronie zamkniętej, która symbolizuje niezależność, nad którą był właśnie krzyż. Znak naszej tradycji, naszej tożsamości i także naszej religii. Ważne jest, że w tym właśnie roku, w którym mamy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, możemy włączyć się w akcję, która ma pokazać, że potrafimy zjednoczyć się także w coś, co jest dla nas ważne, w coś w co wierzymy, co jest w naszym sercu na czołowym miejscu – powiedział członek Stowarzyszenia myGdańsk.

– Rozpoczęliśmy akcję społeczną przywracania właściwego godła z koroną zamkniętą uwieńczoną krzyżem także z tego względu, że w przyszłym roku będzie dokładnie rok od momentu, kiedy to godło zostało ustanowione właśnie w koronie zamkniętej uwieńczonej krzyżem po odzyskaniu niepodległości – dodał.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że jest wiele środowisk, organizacji oraz stowarzyszeń, które popierają tę akcję.

– Chcemy w całej Polsce rozpocząć taką akcję spotkań z mieszkańcami, aby przypomnieć tradycję, historię naszego herbu, naszego godła, aby podejmować wspólnie te działania, które w naszym przekonaniu mogą zakończyć się tym, że nastąpi taka zmiana, która jest w sercach wielu Polaków – wskazał.

Andrzej Jaworski zwrócił uwagę, że gdy akcja została rozpoczęta, to w mediach społecznościowych pojawiły się setki głosów popierających i zachęcających do tego, aby tę akcje kontynuować i jej nie przerywać, by ona osiągnęła sukces.

– Żeby ona mogła osiągnąć sukces, potrzebne jest zaangażowanie się wielu Polaków, wielu środowisk, do czego zachęcamy. Rozpoczynamy nasze spotkania od Gdańska, od historycznej sali BHP, już w najbliższy poniedziałek (19 listopada) o godz. 18.00. Zapraszamy wszystkich, dla których jest to ważne. Nie jest to akcja polityczna, jest to akcja społeczna. Każdy, dla kogo ważne jest, żeby zrobić też coś od siebie w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i dołożyć cegiełkę do przywrócenia naszego tradycyjnego godła w zamkniętej koronie z krzyżem – zauważył.

Gość audycji „Aktualności dnia” zaakcentował, że należy zastanowić się nad historią godła Polski, jak to dokładnie było i komu zależało na tym, aby krzyż zniknął z korony i korona została otwarta, a także dlaczego nagle pojawiły się gwiazdy i co one symbolizują.

– Dlatego myślę, że te spotkania będą ciekawe. Zachęcamy do dyskusji. Zachęcamy do tego, aby aktywnie w tym uczestniczyć. Oczywiście szukamy wolontariuszy, którzy chcieliby razem z nami tę akcję prowadzić, którzy chcieliby się w to zaangażować, abyśmy razem odnieśli duży sukces. Czy jest warto? Myślę, że jest warto – podkreślił.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl