[TYLKO U NAS] A. Fotyga: Ważne są bliskie relacje polsko-brytyjskie po brexicie

Wielka Brytania to państwo, które w znacznym stopniu przyczynia się do bezpieczeństwa nas wszystkich poprzez swój potencjał, możliwości prowadzenia polityki odstraszania, co liczy się w takich sprawach. Ważne jest, aby również z tych powodów Wielka Brytania pozostała bardzo blisko Unii Europejskiej. Z punktu widzenia Polski, są również potrzebne bliskie relacje polsko-brytyjskie, ale mają tego świadomość obecne władze Polski – powiedziała w programie „Z Parlamentu Europejskiego” na antenie TV Trwam europoseł Anna Fotyga.

Musimy zdawać sobie sprawę, że obecnie mamy czas napięć, czas konfliktów i bardzo poważnych wyzwań – powiedziała Anna Fotyga.

Unia Europejska jest graczem. Politycy unijni mają tendencję do bardzo górnolotnych określeń. Ze względów historycznych, tradycji, związków międzynarodowych kraje Unii i UE jako organizacja odgrywają istotną rolę w różnych kwestiach, różnych wyzwaniach, z którymi mamy do czynienia na arenie międzynarodowej – wskazała poseł do Parlamentu Europejskiego.

Największą rolę odgrywają ci gracze, którzy są elementem geopolityki – dodała.

Tu Unia Europejska ma pewne problemy z podkreśleniem swojej roli. My w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów jesteśmy zwolennikami roli państw członkowskich. Nie chcielibyśmy, ażeby kompetencje państwa członkowskiego były w całości – zwłaszcza w tej dziedzinie – przejęte przez Unię – zwróciła uwagę była minister spraw zagranicznych Polski.

Anna Fotyga odniosła się również do obecnej sytuacji w sprawie brexitu. Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, oprócz Polaków, zasilana była wieloma posłami do PE z Wysp Brytyjskich. Teraz muszą oni opuścić Wspólnotę.

To jest cena, jaką zapłaciła Partia Konserwatywna Wielkiej Brytanii za cały proces brexitu. Trudno mi powiedzieć, czy można się było przed tym uchronić. Boris Johnson jest znanym zdeklarowanym zwolennikiem brexitu. Myślę, że Brytyjczykom potrzebna była taka zmiana. Chcieli tego, co ogłosił nowy premier w swoim pierwszym wystąpieniu – chciał dodać społeczeństwu brytyjskiemu energii, ażeby przyspieszyć działania w zakresie brexitu. Pozytywne reakcje słyszeliśmy również ze strony Stanów Zjednoczonych. Zobaczymy, jak będzie to wyglądało w praktyce – zwróciła uwagę gość TV Trwam.

Unia Europejska musi pamiętać, negocjując z Wielką Brytanią, o jej ogromnej roli w sprawach dotyczących bezpieczeństwa – powiedziała Anna Fotyga.

Jest to państwo, które w znacznym stopniu przyczynia się do bezpieczeństwa nas wszystkich poprzez swój potencjał, przez możliwości prowadzenia polityki odstraszania, co liczy się w takich sprawach. Ważne jest, aby również z tych powodów Wielka Brytania pozostała bardzo blisko Unii Europejskiej. Z punktu widzenia Polski, są również potrzebne bliskie relacje polsko-brytyjskie, ale mają tego świadomość obecne władze Polski – zaznaczyła poseł do Parlamentu Europejskiego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl