[TYLKO U NAS] A. Bujara o uszczelnieniu ustawy o zakazie handlu w niedziele: Apeluję o kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy i o to, żeby nakładane kary były skuteczne

Myślę, że kary powinny być wysokie i nakładane regularnie. Powinno się również dołączać do nich wniosek o skierowanie sprawy do sądu o odebranie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej – podkreślił Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

1 lutego 2022 roku weszły w życie nowe zasady ograniczające handel w niedziele i święta. [czytaj więcej] Polski rząd uszczelnił istniejącą już ustawę, ponieważ wielu właścicieli marketów oraz sklepów wykorzystywało luki prawne, by móc prowadzić sprzedaż w niedziele.

– Na ten moment można powiedzieć, że udało się uszczelnić tę ustawę. Pracownicy handlu cieszyli się wolną niedzielą, ponieważ mogli ją spędzić w domu z najbliższymi. Na 376 tys. punktów sprzedaży detalicznej pojedyncze przypadki omijania ustawy, to promil, którego nie da się obliczyć – powiedział gość programu „Polski punkt widzenia”.

Główna zmiana dotyczy kwestii przyznawania sklepom statusu placówki pocztowej. Obecnie, aby sklep mógł uzyskać taki status, właściciel obiektu musi wykazać, że minimum 40 proc. przychodów stanowią usługi pocztowe.

– Żaden ze sklepów nie jest w stanie tego osiągnąć. Rozporządzenie ministra finansów uszczelnia pewne kwestie. Wiemy, że niektóre sklepy starały się obejść ten minimalny próg przychodów poprzez uwzględnienie wartości przesyłki, a nie opłaty za nią. Jednak to również zostało zablokowane (…). Na pewno zagraniczni przedsiębiorcy zastanawiają się nad tym, jak obejść nowe prawo – poinformował Alfred Bujara.

Pomimo uszczelnienia ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedzielę, znalazły się sklepu, które prowadziły sprzedaż pod pretekstem czytelni lub sklepu działającego przy dworcu. Przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” podkreślił, że w tych sklepach sprzedawano alkohol, co jest zabronione. Dlatego też powinno się to spotkać z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

– Apeluję z tego miejsca o kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy i o to, żeby nakładane kary były skuteczne. W takich przypadkach – jak ten, o którym teraz mówimy – uważam, że powinno się w to włączyć Ministerstwo Sprawiedliwości. Nie można robić absurdów z polskiego prawa, ponieważ jest to ośmieszanie naszego ustawodawcy – ocenił gość programu.

Zmiany prawne spotkały się z optymizmem ze strony małych sklepów, które mogą być otwarte w niedziele pod warunkiem, że będzie sprzedawał właściciel. Wcześniej jednak nie korzystano z tego przywileju, ponieważ nie było to opłacalne, w momencie gdy sprzedaż prowadziły duże markety.

– W ostatnią niedzielę obroty w małych sklepach wzrosły o 50 proc. Wielu przedsiębiorców stanęło w tym dniu za ladą i nie przymuszało pracowników do pracy – podkreślił Alfred Bujara.

W przepisach przewidziano kary dla właścicieli sklepów, którzy będą łamać nowe prawo. Kary za niezastosowanie się do zapisów ustawy o handlu mogą wynieść od 1 tys. do 100 tys. zł.

– Myślę, że kary powinny być wysokie i nakładane regularnie. Powinno się również dołączać do nich wniosek o skierowanie sprawy do sądu o odebranie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej – powiedział Przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl