fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] A. Bujan ws. Afery GetBack: Czekamy na prawdę, która mamy nadzieję będzie opisana fachowo w raporcie NIK-u

NIK w chwili obecnej bada i analizuje działania urzędów państwowych. (…) Czekamy na prawdę, która mamy nadzieję będzie opisana fachowo w tym raporcie – mówił na antenie Radia Maryja w piątkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” Artiom Bujan, przewodniczący Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack.

2 kwietnia media poinformowały, że agenci CBA zatrzymali 11 osób zamieszanych w aferę GetBack. Wśród nich byli dyrektorzy i pracownicy jednego z banków oraz aktor Piotr A. i Bartosz B.

To są osoby, które przyczyniły się do rażącej skali nieprawidłowości, bo inaczej nie można tego nazwać – akcentował Artiom Bujan.

W postępowaniu karnym, zgodnie z Kodeksem postępowania karnego, 407 osób posiada status pokrzywdzonego. Strata klientów w Idea Banku na dzień dzisiejszy wynosi ok. 90 mln zł. Prokuratura cały czas identyfikuje tych ludzi, cały czas w skali kraju są prowadzone przesłuchania kolejnych pokrzywdzonych przez bankierów z Idea Banku, którzy działali w imieniu i na rzecz banku – mówił.

My cały czas nie możemy odzyskać naszych pieniędzy – zaznaczył gość Radia Maryja.

– Reklamacje są wręcz nagminnie odrzucane przez bank. (…) Bank jako instytucja umywa ręce i mówi, że on tylko kierował zainteresowanych klientów. Opowiada takie rzeczy w swoich odpowiedziach na pisma, które nie odzwierciedlają stanu faktycznego – wskazał.

Rozmówca ma nadzieję, że „prokuratura niedługo zacznie kierować pozwy o zapłatę całej utraconej kwoty do sądu”.

– Prokuratura prowadzi również postepowanie „wyjaśniająco-kwalifikujące”, ponieważ wiele osób w skali kraju złożyło wnioski, aby prokuratura na podstawie art. 7 Kodeksu postępowania cywilnego złożyła pozew na rzecz poszkodowanego przeciwko instytucjom finansowym, które wprowadzały w błąd, i nie chodzi tylko o Idea Bank – mówił.

Na przełomie maja i czerwca tego roku Najwyższa Izba Kontroli opublikuje raport w sprawie nadzoru nad GetBack – poinformował prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. W pierwszej kolejności chcemy poznać prawdę – dodał.

– Zależy nam, żeby ten raport był obszerny. NIK w chwili obecnej bada i analizuje działania urzędów państwowych. (…) Czekamy na prawdę, która mamy nadzieję będzie opisana fachowo w tym raporcie. Powinny w nim być także wskazane zalecenia, które rząd czy Sejm mógłby wdrożyć w tym konkretnym przypadku oraz innych aferach finansowych, aby usprawnić obywatelom dochodzenie do swoich roszczeń w stu procentach – mówił Artiom Bujan.

Całą rozmowę z Artiomem Bujanem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać  [tutaj].

RIRM

drukuj