fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] A. Bielan: Zawłaszczanie nowych kompetencji metodami pozatraktatowymi jest problemem instytucji europejskich   

Zawłaszczanie nowych kompetencji metodami pozatraktatowymi to dzisiaj problem instytucji europejskich. Zaproponowaliśmy zupełnie nowy traktat, który ustaliłby, jakie kompetencje ma UE, jakie PE, a jakie KE i państwa członkowskie. Niestety naszą propozycję odrzucono, choć jest szansa, by do tego powrócić – powiedział w czwartkowym „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam wicemarszałek Senatu Adam Bielan. W programie gościł również europoseł Karol Karski.

Już w niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jedną z najważniejszych spraw, które będą rozstrzygać się na forum Wspólnoty, będzie uchwalenie budżetu na lata 2021-2027.

– UE jest tylko i aż organizacją międzynarodową. Traktat z Lizbony pozwala na to, by dodawać, ale i odejmować jej kompetencje. Teraz najważniejszą sprawą jest uchwalenie budżetu na lata 2021-2027. Musimy też wyrównać dopłaty bezpośrednie dla rolników z tymi, które otrzymują rolnicy na zachodzie Europy. UE powinna zmierzać do tego, by wyrównywać poziom życia – wskazał europoseł Karol Karski.

Ważną sprawą jest również uregulowanie traktatów tak, by poszczególne państwa pozostawały w pełni suwerenne i mogły działać bez ingerencji unijnych urzędników.

– Zawłaszczanie nowych kompetencji metodami pozatraktatowymi to dzisiaj problem instytucji europejskich. Zaproponowaliśmy zupełnie nowy traktat, który ustaliłby, jakie kompetencje ma UE, jakie PE, a jakie KE i państwa członkowskie. Niestety naszą propozycję odrzucono, choć jest szansa, by do tego powrócić. UE powinna wyciągnąć wnioski i się zreformować – zaznaczył wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

UE przyjęła w ostatnim czasie projekt „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości”. Dotyczy on ideologii gender i przeznaczania środków na jej szerzenie.

– To daje możliwość PE kierować środki do fundacji i instytucji, które realizują jego politykę, czyli wpływać na politykę wewnętrzną państw członkowskich. To bardzo niebezpieczne zjawisko – dodał Adam Bielan.

RIRM

drukuj