D. Tusk pierwszy raz przyjął zaproszenie na obchody Święta Niepodległości

Były premier Donald Tusk po raz pierwszy pozytywnie odpowiedział na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy i weźmie udział w uroczystościach Święta Niepodległości.

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński poinformował, że zaproszenia dla byłych prezydentów i premierów do udziału w obchodach Święta Niepodległości były wysyłane co roku.

W tym roku po raz pierwszy za kadencji prezydenta Andrzej Dudy przewodniczący Donald Tusk odpowiedział pozytywnie. Odpowiedział, że weźmie udział w części obchodów 11 listopada. Poprosił także o możliwość złożenia wieńca. Kancelaria Prezydenta przychyliła się do prośby Donalda Tuska – powiedział Krzysztof Łapiński.

Ta niecodzienna sytuacja jest komentowana w parlamencie. Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński wskazał, że święto 11 listopada jest świętem wszystkich Polaków.

Jestem zadowolony za każdym razem, jak Polacy przy okazji takiej uroczystości, jak święto 11 listopada, potrafią świętować razem i chociaż na chwilę schować spory polityczne – akcentował Joachim Brudziński.

Według informacji PAP, na uroczystości w tym roku nie będzie byłych prezydentów: Lecha Wałęsy i Bronisława Komorowskiego oraz byłego premiera Leszka Millera.

11 listopada przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Kulminacją obchodów narodowego Święta Niepodległości będzie tradycyjnie uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Przemówienie na pl. Piłsudskiego wygłosi prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj