Tusk nie wie o porozumieniu ws. gazu z Rosji

Donald Tusk, premier RP nie wie nic o podpisaniu porozumienia dostawy gazu do naszego kraju z Federacji Rosyjskiej. Gazprom przedstawił dziś propozycję rozbudowy gazociągu Jamał-Europa.

PiS chce, aby najbliższe posiedzenie Sejmu zostało uzupełnione o punkt, w którym premier przedstawi swoje stanowisko w tej sprawie. Po doświadczeniach ostatnich tygodni chyba czas sformułować poważny wniosek o wymianę ministra skarbu państwa – akcentował podczas konferencji prasowej poseł Dawid Jackiewicz.

Polityk wyliczał powody, dla których Polska nie powinna być zainteresowana porozumieniem z Rosją.

– Po pierwsze bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw gazu. Nie jest w naszym interesie, ani w interesie innych państw Europy zachodniej, aby jeszcze bardziej pogłębiać monopol Gazpromu w tej części Europy, Europy Środkowo-Wschodniej i Europy Zachodniej. Nie jest w naszym interesie zwiększanie uzależnienia od dostaw gazu z jednego kierunku, czyli kierunku wschodniego. Rachunek ekonomiczny to drugi powód. Nie ma w tym żadnego zysku dla Polski. Przypominam, że od 2010 roku w wyniku renegocjacji kontraktu jamalskiego strona polska dobrowolnie zrezygnowała z wieleset milionowych opłat na rzecz Polski za transfer, czy tłoczenie gazu przez Jamał I. Zrezygnowała i dzisiaj ta opłata wynosi 21 mln. zł na rzecz Europolgazu, z czego dla strony polskiej jest zaledwie 10 mln. złotych – akcentuje poseł Dawid Jackiewicz.

Trzecia sprawa dotyczy polityki zagranicznej. Poseł Dawid Jackiewicz argumentuje, że w interesie Polski nie jest stworzenie takich warunków do budowy infrastruktury gazowej, która jeszcze bardziej wpędzi w problemy np. Ukrainę.  Z kolei poseł Zbigniew Ziobro mówił że to, iż premier nie wie nic na temat podpisania memorandum to kompromitujące dla niego samego.

– To wskazuje na skrajny nieprofesjonalizm, nieudolność, niekompetencje  premiera i polskiego rządu, który nie wie co się dzieje w absolutnie newralgicznej sprawie naszej gospodarki i dla naszego wewnętrznego bezpieczeństwa.  Zwłaszcza, że strategia  Rosji, Putina, strategia Gazpromu jest zupełnie sprzeczna z założeniami  polskiego rządu, o których wielokrotnie mówił Donald Tusk. Ich celem jest dywersyfikacja dostaw gazu do Polski. Putin chce narzucić nam swój monopol i Europie Środkowo-Centralnej. Natomiast my chcemy – kierując się mądrością i doświadczeniem życiowym – zagwarantować dostawy z różnych źródeł.   To gwarantuje nam  bezpieczeństwo, a w perspektywie długoterminowej niższe ceny poprzez łamanie rosyjskiego monopolu – dodaje poseł Zbigniew Ziobro.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl