fot. www.facebook.com/swietokrzyskie

Turniej rycerski w Szydłowie

W Szydłowie, które może poszczycić się wyjątkowym średniowiecznym zamkiem, odbył się turniej rycerski z prawdziwego zdarzenia. Rycerze walczyli o złotą ostrogę Jagiellonów.

W Szydłowie można spotkać prawdziwych rycerzy. Miasto i zamek stały się stolicą polskiego rycerstwa co najmniej na jeden dzień. W niedzielę odbywał się tutaj Turniej Rycerski o złotą ostrogę Jagiellonów.

– Chodzi o to, żeby jak najwierniej zrekonstruować faktyczny turniej rycerski, czyli taki, jaki odbywał się 600 lat temu – mówił Paweł Staszczak ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore”.

W walce nie było przelewek. Turniej, choć przyciągnął turystów, nie był tylko pokazowy. Najlepsi rycerze podjęli rękawicę i stanęli naprzeciwko siebie. Całe wydarzenie, któremu towarzyszyły m.in. prezentacja grup rycerskich czy pokazy tańców, nawiązywało do średniowiecznych tradycji w trzech dziedzinach.

– Kultura całego średniowiecza, kultura dworska i kultura wojskowa – podkreślił Paweł Staszczak.

To dlatego na stołach pojawiły się średniowieczne potrawy przygotowane przez stowarzyszenie, które odtwarza dawne dania. Turyści mieli okazję kupić wyroby kaletnicze i garncarskie. Wszystko służyło promocji miasta i zamku w Szydłowie.

– Znajdujemy się w jednej najważniejszych, największych perełek architektonicznych i historycznych nie tylko województwa świętokrzyskiego, ale całej południowej Polski – podsumował Paweł Staszczak.

Według przekazów historycznych murowany zamek w Szydłowie wzniósł król Kazimierz Wielki. Wielokrotnie w tym miejscu przebywał król Władysław Jagiełło.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl