fot. PAP/EPA

Turcja: Liczba ofiar katastrofy w kopalni nie przekroczy 302

Liczba ofiar śmiertelnych wtorkowej katastrofy w kopalni węgla w Somie na zachodzie Turcji najprawdopodobniej nie przekroczy 302 – powiedział w piątek turecki minister energetyki Taner Yildiz i poinformował, że na dole pozostało nie więcej niż 18 ludzi.

Wcześniej podawano, że liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych tej katastrofy wzrosła do 284. Associated Press zwraca uwagę, że wypowiedź Yildiza sugeruje, iż władze tureckie nie oczekują, by któryś z pozostających na dole górników jeszcze żył.

Była to najtragiczniejsza katastrofa górnicza w dziejach Turcji. Katastrofy na podobną skalę w światowym przemyśle wydobywczym nie notowano od grudnia 1975 roku, gdy wybuch i wtargnięcie wody uśmierciły 372 ludzi w kopalni węgla kamiennego w stanie Jharkhand na północnym wschodzie Indii.

W czwartek odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar katastrofy; na piątek zaplanowano kolejne. W Somie, Stambule i Ankarze odbyły się demonstracje antyrządowe. Protestujący oskarżali premiera Recepa Erdogana oraz jego rząd o lekceważenie kwestii bezpieczeństwa w sprywatyzowanych kopalniach. Yildiz zapewniał w piątek, że winni zaniedbań w kwestii bezpieczeństwa w kopalni zostaną ukarani.

PAP

 

drukuj