fot. twitter.com

TSUE zajmie się dziś sprawą polskiego podatku od supermarketów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się dziś sprawą polskiego podatku od supermarketów. Daninę od wielkich sieci handlowych zaskarżyła Komisja Europejska. Polskie władze już raz wygrały spór z KE przed luksemburskim sądem UE.

W myśl uchwalonej przed czterema laty ustawy podatek ma wejść w życie już w styczniu przyszłego roku. Tak założył też rząd w ustawie budżetowej na 2021 r.

Rząd konsekwentnie stoi na stanowisku, że podatek jest zgodny z prawem UE, a konstrukcją przypomina daniny wprowadzone przez inne europejskie państwa – podkreślił wiceminister finansów Piotr Patkowski. Jak dodał, chociażby ze względu na zasadę równego traktowania krajów Unii, polski podatek nie powinien być kwestionowany.

– Rzeczywiście od bardzo długiego czasu rozmawiamy z Komisją Europejską i innymi podmiotami na forum unijnym. W związku z tym staraliśmy się wszystkie wątpliwości wyjaśniać i dostosowywać do tych uwag, które okazywały się słuszne. Ostatnia kwestia dotyczy proporcjonalności, która zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym jest elementem istotnym. Uważamy, że ta danina wyrównuje szanse na danym rynku, a nie preferuje taki czy inny podmiot. Takie wyrównanie szans jest bardzo potrzebne i oczekiwane przez wielu polskich przedsiębiorców – zaznaczył Piotr Patkowski.

Stawka podatku będzie uzależniona od wysokości obrotów. Ma wynosić 0,8 procent od nadwyżki ponad 17 mln zł. Dla sklepów o obrotach ponad 170 mln zł miesięcznie podatek jest wyższy i wynosi 1,4 procent. Do budżetu z tego tytułu ma płynąć około 1,5 mld zł.

RIRM

drukuj