fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Trzynasta emerytura – koronawirus nie wpływa na realizację rządowych programów społecznych

Koronawirus nie wpływa na realizację rządowych programów społecznych.  Pierwszego kwietnia zgodnie z planem ruszy wypłata trzynastej emerytury.

Tegoroczny budżet miał być zrównoważony. Przez pandemię już teraz wiadomo, że taki nie będzie, ale obejmuje cały programy socjalne. To np. „500 plus” na każde dziecko i trzynasta emerytura. Pojawiły się jednak obawy czy wszystkie formy wsparcia zostaną utrzymane.

Obawy te rozwiał rzecznik rządu Piotr Müller.

– W tej chwili nie ma żadnych planów, żeby te rzeczy modyfikować – podkreślił.

Świadczenia socjalne to z jednej strony gwarancja lepszego poziomu życia obywateli, a z drugiej impuls gospodarczy.

Dlatego planowo od 1 kwietnia ruszy wypłata trzynastej emerytury – akcentował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Wszystko jest przygotowane, nie ma tutaj żadnych obaw – wskazał.

Tzw. trzynastka trafi do emerytów bez opóźnień.

– W normalnych terminach, w których otrzymujemy emeryturę czy rentę otrzymamy również świadczenie dodatkowe – mówił Stanisław Szwed.

Na wypłatę świadczenia gotowy jest również Zakład Ubezpieczeń Społecznych – akcentowała jego prezes prof. Gertruda Uścińska.

„Sytuacja Zakładu jest stabilna. Zapewniam, że będziemy realizować nasze ustawowe zadania” – wskazała w wypowiedzi dla Polsat News.

Wysokość świadczenia to 1200 zł brutto. Po odliczeniu podatku dochodowego i składki zdrowotnej kwota netto w większości przypadków wyniesie 981 zł.

– Ci, którzy pobierają renty rodzinne muszą pamiętać, że 13-ste świadczenie jest tylko jedno do renty rodzinnej, więc będzie ono podzielone w równych częściach na wszystkie osoby uprawnione do tej renty rodzinnej po zmarłej osobie – przypomniał Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego oddziału ZUS.

Świadczenia trafią na rachunki bankowe emerytów lub dostarczy je Poczta Polska.

– Musimy tylko zwrócić specjalną uwagę wówczas, kiedy osoba otrzymująca emeryturę czy rentę jest objęta kwarantanną – wskazała Justyna Siwek, rzecznik Poczty Polskiej.

Nie ma jednak obaw, że do takiej osoby świadczenie nie zostanie dostarczone.

–  Wówczas gotówka musi być odliczona, zapakowana do specjalnej koperty i z zachowaniem odpowiednich procedur bezpieczeństwa doręczona właśnie pod taki adres, gdzie znajduje się osoba objęta kwarantanną – podkreśliła rzecznik Poczty Polskiej.

Według szacunków rządu dodatkowe pieniądz otrzyma ponad 10 mln osób.

TV Trwam News

drukuj