fot. PAP/EPA

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Grecji oraz Turcji

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło południowo-zachodnie wybrzeże Turcji oraz grecką wyspę Kos. Zginęły co najmniej dwie osoby, a blisko 200 zostało rannych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że wśród poszkodowanych nie ma polskich turystów.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się 10 km na wschód od tureckiego kurortu Bodrum oraz 16 km od greckiej wyspy Kos. Wstrząsy wystąpiły 12 km pod dnem Morza Egejskiego. Według tureckich służb, trzęsienie miało siłę 6,7 st. w skali Richtera. W Turcji rannych zostało około 80 osób. Większość poszkodowanych ucierpiała wyskakując z budynków w trakcie trzęsienia. Potrzebujący pomocy zostali opatrzeni w ogrodach szpitala w mieście, ponieważ budynek lecznicy ucierpiał w trzęsieniu ziemi. Natomiast na greckiej wyspie Kos zginęły dwie osoby: turyści z Turcji i Szwecji, którzy przebywali na dachu jednego z hoteli. Ponad 100 osób zostało rannych. Według polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wśród najciężej poszkodowanych nie ma Polaków. Wyspa Kos oraz kurort Bodrum są bardzo popularne wśród polskich turystów.

Obywatele polscy oraz ich rodziny o pomoc mogą zwracać się do ambasady w Atenach pod numerem: 00 30 693 655 46 29 oraz konsulatu w Stambule 00 90 530 469 18 81.

MSZ apeluje do Polaków o ostrożność i stosowanie się do zaleceń lokalnych władz. Na wyspie Kos uszkodzonych zostało wiele zabytkowych budynków. Na ich fasadach pojawiły się poważne pęknięcia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj