fot. PAP/EPA

Trybunał w Hadze podtrzymał wyrok dożywocia dla Ratko Mladicia za zbrodnie przeciw ludzkości podczas wojny w Bośni i Hercegowinie

Mechanizm Narodów Zjednoczonych dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych w Hadze podtrzymał we wtorek w procesie apelacyjnym karę dożywotniego więzienia dla byłego dowódcy sił Serbów bośniackich Ratko Mladicia, skazanego za ludobójstwo podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 90. ub. wieku.

„Izba apelacyjna oddala apelację Mladicia w całości (…), odrzuca apelację prokuratury w całości (…), potwierdza wyrok dożywotniego pozbawienia wolności nałożony na Mladicia przez izbę procesową” – napisano w uzasadnieniu wyroku apelacyjnego.

Ratko Mladić, który został schwytany w 2011 roku po 16 latach ukrywania się, został skazany w 2017 roku przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (MTKJ) w Hadze na karę dożywotniego więzienia za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości podczas wojny w Bośni i Hercegowinie z lat 1992-1995.

78-letni Ratko Mladić jeszcze w tym samym roku odwołał się od wyroku. Proces apelacyjny odbył się w sierpniu 2020 roku, a były dowódca Serbów bośniackich twierdził, że sąd pierwszej instancji był „poplecznikiem zachodnich mocarstw”, a on sam jest „celem sojuszu NATO”. Próbował także przekonywać, że prokuratorzy wysuwają tendencyjne oskarżenia, określając go jako „szatana i zdrajcę”.

Były generał, nazywany „rzeźnikiem Bałkanów”, mówił także, iż od początku wojny w Bośni został w nią wciągnięty wbrew sobie i wypełniał jedynie swój obowiązek.

Broniłem mojego ludu” – argumentował w sądzie.

Orzekając karę dożywocia w 2017 roku, Trybunał orzekł, że Mladić jest winny 10 spośród 11 zarzutów, w tym dowodzenia oddziałami odpowiedzialnymi za największe zbrodnie podczas konfliktu, w tym wymordowanie 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy w 1995 roku i oblężenie Sarajewa, które trwało 43 miesiące i podczas którego zginęło ponad 11 tys. cywilów.

Sad zwolnił go jednak z zarzutu przeprowadzenia czystek etnicznych w kilku bośniackich wioskach w 1992 r., podczas których zginęło ok. tysiąca ich mieszkańców. Dlatego od wyroku odwołała się prokuratura, podobnie uczynił adwokat skazanego generała. Z tym, że prokuratura domagała się ukarania Mladicia również za zbrodnie z 1992 r., natomiast obrona chciała uniewinnienia od wszystkich zarzutów.

Wtorkowy werdykt pięciu sędziów nie był jednomyślny. Zambijska sędzia Prisca Nyambe zgłosiła zdanie odrębne.

Wyrok oznacza, że przebywający od 2011 r. w więzieniu Mladić nie będzie mógł go opuścić do śmierci. Orzeczenie jest prawomocne.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl