fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. Z. Ziobro o przystąpieniu do międzynarodowego zespołu śledczego w sprawie rosyjskich zbrodni prokurator z Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze: To ważny moment, który pokazuje, że wspólnota międzynarodowa przystąpi do nowego etapu i nowej fazy działań

Do międzynarodowego zespołu śledczego w sprawie rosyjskich zbrodni dołączył prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan. Poinformował o tym Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny.

Według szefa resortu sprawiedliwości przystąpienie prokuratora Karima Khana do międzynarodowego zespołu śledczego w sprawie rosyjskich do pokazuje, że wspólnota międzynarodowa przystąpi do nowej fazy działań.

Międzynarodowy zespół śledczy został powołany na wniosek Ukrainy, Polski i Litwy pod koniec marca 2022 roku. Minister Zbigniew Ziobro zaznaczył, że apelowano wówczas, aby inne kraje przystąpiły do prac zespołu, ale dotąd tak się nie stało. Do śledztwa zdecydował się przystąpić niezależny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

– Jest to ważny moment, który pokazuje, że wspólnota międzynarodowa przystąpi do nowego etapu i nowej fazy działań. Z uwagi na międzynarodowy autorytet instytucji działającej przy Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze pojawiły się nowe możliwości, by wspomagać od strony organizacyjnej i dowodowej. Chodzi o wszystkie działania, które mają pokazać, że żadne ze zbrodni i bestialstw, do których doszło lub będzie dochodziło na terenie okupowanej Ukrainy, nie ujdą płazem ich sprawcom – wskazał Prokurator Generalny.

Minister Zbigniew Ziobro stwierdził, że zaangażowanie innych krajów w śledztwo byłoby znakiem jedności wspólnoty międzynarodowej wobec rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl