Trwają uroczystości pogrzebowe ppor. Karola Łoniewskiego ps. Lew

W kościele pw. św. Klemensa w Nadarzynie trwają uroczystości pogrzebowe ppor. Karola Łoniewskiego ps. Lew. Partyzant został zastrzelony przez komunistów w 1948 r. Pogrzeb odbywa się w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego.

Szczątki żołnierza Armii Krajowej oraz Wolność i Niezawisłość zostały niedawno odnalezione i zidentyfikowane przez zespół badawczy Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Wojciech Łuczak, prezes fundacji Niezłomni mówi, że to wielki dzień dla Polaków i historii naszego kraju.

– Żegnamy dziś porucznika Karola Łoniewskiego pseudonim „Lew”, który został odnaleziony wraz z trzema swoimi towarzyszami Aleksandrem Życińskim, Czesławem Spadło, Józefem Figarskim w pod kieleckich lasach. Jest to ostatni pogrzeb pośród tej czwórki odnalezionych przy Fundacji „Niezłomni Żołnierze”. W tym roku mogliśmy dzięki badaniom instytucji genetyki sądowej w Bydgoszczy zwrócić ich rodzinom. Możemy godnie pochować bohatera. To jest bardzo ważne dla ludzi, którzy z wielkim wzruszeniem żegnają swoich bliskich ale również dla Polaków, którzy w ten sposób rozliczają przeszłość, oddają hołd swoim bohaterom i czerpią też wielką siłę z poświęcenia tego człowieka – oznajmił prezes fundacji Niezłomni.

Karol Łoniewski był harcerzem „Szarych Szeregów”, uczestnikiem Powstania Warszawskiego na Pradze. Został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Podczas uroczystości zostanie odczytany rozkaz Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza o nadaniu ppor. Karolowi Łoniewskiego stopnia porucznika.

RIRM

drukuj