Trwają pracę nad wspólnym stanowiskiem związków zawodowych ws. polityki klimatycznej UE

„Solidarność”, OPZZ oraz Forum Związków zawodowych rozmawiają nad wspólnym stanowiskiem w sprawie polityki klimatycznej Unii Europejskiej – poinformował Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Jak podkreśla związkowiec, polityka klimatyczna UE osłabia gospodarczo całą wspólnotę, w szczególności Polskę, która ma przemysł oparty na węglu. Najprawdopodobniej wspólne stanowisko będzie gotowe na początku grudnia.

Byłby to ważny głos, zwłaszcza że w przyszłym roku w Polsce odbędzie się konwencja klimatyczna COP 24 – zaznacza Kazimierz Grajcarek. Jak mówi, potrzebna jest szersza koalicja na rzecz obrony polskiego węgla.

– To, co proponuje Unia Europejska, jest konsekwencją prowadzonej przez nią polityki klimatycznej. Aby to wszystko odwrócić, potrzeba zmienić politykę klimatyczną. Tutaj potrzebujemy bardzo mocnych i dobrze przygotowanych negocjatorów ze strony Polski. Musi być również jasne stanowisko polskiego rządu w tej sprawie. Powinniśmy w tej sprawie zebrać wszystkie siły w Polsce zarówno pracodawców, rząd, związki zawodowe, ale i społeczeństwo   podkreśla przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

W ostatnich dniach  śląsko-dąbrowska „Solidarność” skrytykowała projekt unijnej dyrektywy reformującej europejski system handlu pozwoleniami na emisję dwutlenku węgla. Związkowcy wysłali w tej sprawie list m.in. do przewodniczących Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Wskazują na potrzebę renegocjacji zapisów projektu tak, by m.in. uwzględniał możliwość wspierania inwestycji w energetyce węglowej. W obecnym kształcie – jak podkreślają – istnieje „realne zagrożenie utraty tysięcy miejsc pracy i ucieczki przemysłu energochłonnego poza granice UE”.

Głosowanie nad dyrektywą w PE nastąpi najprawdopodobniej w lutym przyszłego roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl