Trwają badania genetyczne nad ofiarami z Katynia

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie ustala profil genetyczny ofiar zbrodni katyńskich. Jak informuje „Nasz Dziennik”, do bazy trafiło 15 czaszek ofiar mordu przeprowadzonego przez sowietów.

Dwanaście z nich pochodzi z wykopu 22 w Charkowie, z prac ekshumacyjnych prowadzonych w 1991 roku. Przechowywała je prokuratura, następnie w 2009 roku zostały one przekazane na potrzeby śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w W-wie. Z kolei trzy następne zabezpieczono w 2012 roku w Muzeum Katyńskim.

Badanie nowoczesną aparaturą czaszek ofiar zbrodni katyńskiej, może pomóc w zidentyfikowaniu konkretnych osób.

Dr Andrzej Ossowski z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie mówi, że prace mogą potrwać kilka lat.

– Myślę, że samo przebadanie będzie trwało, co najmniej kilkanaście miesięcy. Jest to materiał, który jest bardzo trudny, jeżeli chodzi o medycynę sądową, właściwie najtrudniejszy, z jakim spotykamy się w medycynie sądowej. Jest on nieporównywalnie trudniejszy, niż to, co wykonujemy, na co dzień, tak więc te badania na pewno będą trwały co najmniej kilkanaście miesięcy. Planujemy zastosowanie technologii, która pojawiła się w zeszłym roku, a którą udało nam się pozyskać do naszego laboratorium. To jest technologia sekwencjonowania nowej generacji, technologia przystosowana do medycyny sądowej, której do tej pory nie stosowano. Będą to jedne z pierwszych badań wykonywanych w Polsce, a na takim materiale na pewno pierwsze, gdzie będziemy starali się ustalić pochodzenie biogeograficzne, kolor oczu, włosów danej osoby. To może nam pomóc w zawężeniu grupy osób, które będą poddawane badaniom identyfikacyjnym – tłumaczy dr Andrzej Ossowski.

Pierwsze tego typu badania szczątków ofiar zbrodni katyńskiej PBGOT przeprowadziła w 2006 roku. Wówczas zidentyfikowano kpt. Ludwika Szymańskiego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl