fot. PAP/Mateusz Marek

Pamięć o katyńskich kapelanach

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego poświęcono tablice upamiętniające kapelanów, którzy zginęli w Katyniu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Wiesław Lechowicz.

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego uczczono w sobotę pamięć kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych przez sowietów w czasie zbrodni katyńskiej w 1940 roku. Upamiętniono ich specjalnymi tablicami. Trafią one do kościołów polonijnych w Chicago i Yorba Linda.

Za powstanie tablic ich inicjatorom dziękował  biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Wiesław Lechowicz. Wyraził także nadzieję spełnią one szczególną misję.

– Będą służyć kolejnym pokoleniom naszych rodaków żyjących na amerykańskiej ziemi w coraz lepszym poznawaniu historii ojczystego narodu i w coraz bardziej skutecznym wyzwalaniu się z tego wszystkiego, co nie jest godne człowieka – mówił ksiądz Biskup.

Niestety ta historia dziś się powtarza.

– Tym razem na ukraińskiej ziemi. Nie zmienia się tylko agresor i cel jego zbrodniczych działań. Widzimy na własne oczy, nie tylko czym kończy się posłuszeństwo Bożemu słowu i prawu, ale do czego prowadzi nieposłuszeństwo Bogu, pogarda Bożą wolą połączona z pychą i zachłannością – wskazał ks. bp Wiesław Lechowicz.

Podczas uroczystości przedstawiciele ordynariatów polowych: rzymskokatolickiego, prawosławnego i ewangelickiego dziękowali za ofiarną służbę kapelanów katyńskich. Modlili się także o pokój na Ukrainie.

– Kościół Prawosławny w Polsce nie rozumie, cierpi i sprzeciwia się agresji Rosji na Ukrainę – podkreślił abp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz Polowy Wojska Polskiego.

– Niechaj te tablice przypominają o potrzebie budowania pokoju – akcentował ks. por. Waldemar Gabryś, delegat ordynariatu ewangelickiego.

Tej modlitwy bardzo dziś potrzebuje cały świat.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl